Najlepszym sposobem redukcji emisji dwutlenku węgla jest budowa bardziej efektywnych elektrowni – ocenili uczestnicy Forum Polski Węgiel 2011 „Rzeczpospolitej" i „Parkietu", które 15 listopada już po raz trzeci zorganizowaliśmy w Katowicach.
– Unia Europejska ze względu na kryzys trochę rakiem wycofuje się z bardzo rygorystycznych założeń klimatycznych – oceniła Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej. Dodała, że zakładanie 80 proc. redukcji emisji CO2 to ogromne koszty dla gospodarki.
Parlament Europejski odrzucił pomysł zwiększenia celu redukcyjnego emisji CO2. W USA jest rok wyborczy, a Chiny nie rozmawiają o globalnym porozumieniu dla klimatu. Rosja i Japonia nie chcą z kolei angażować się w ten temat bez Chin.
– Myślę, że nasz głos ma coraz więcej szans na wysłuchanie. Powinniśmy budować energetykę bardziej efektywną i w ten sposób redukować emisję CO2, inaczej jeszcze bardziej podniesiemy ceny energii, która przecież i tak już teraz nie jest najtańsza – dodała Strzelec-Łobodzińska.
Raport Międzynarodowej Agencji Energii ocenia, że poprawa efektywności elektrowni o 5 proc. skutkuje spadkiem emisji CO2 o 8 proc. I to zdaniem branży węglowej powinien być kierunek rozwoju (plan 45 proc. sprawności zakłada planowana przez Kompanię Węglową elektrownia węglowa o mocy 900 MW).