W najbliższych dniach rozpoczną się rozmowy kandydatami, którzy gotowi są przejąć schedę po zwolnionym 20 marca Edwardzie E. Nowaku. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie spore szanse na nominację ma Krzysztof Krystowski, były wiceminister gospodarki w rządzie Marka Belki, od kilku lat prezes Avio Polska, oddziału włoskiego koncernu lotniczego, produkującego napędy helikopterowe i silniki turbinowe. W Polsce Avio jest aktywnym członkiem lotniczych klastrów a pod rządami Krystowskiego spółka znacząco się rozwinęła.
Związkowcy stawiają na rozwój
Krystowskiego popiera wpływowa w branży Solidarność zbrojeniówki. Przewodniczący sekcji krajowej związku Stanisław Głowacki, który w znacznym stopniu przyczynił się do odwołania Nowaka, oczekuje od przyszłego szefa Bumaru, porzucenia dotychczasowego centralistycznego stylu zarządzania obronnym holdingiem, zwiększenia samodzielności biznesowej dywizji i spółek produkcyjnych a także rozwoju nowego uzbrojenia, które znajdzie odbiorców nie tylko w kraju.
Według nieoficjalnych źródeł wśród kandydatów m.in. są także wywodzący się z biznesu Czesław Swoboda, do stycznia prezes czołgowych Zakładów Mechanicznych Bumar – Łabędy, odwołany przez Nowaka, krytyk kontraktu hinduskiego a także Tomasz Dembski , prezes Bumaru w czasach rządów PiS. Kandydaci na prezesa Bumaru mieli czas do 10 kwietnia aby udokumentować swoje doświadczenie w biznesie, znajomość angielskiego i uprawnienia dostępu do informacji niejawnych. A także gotowość do lustracji. Po otwarciu aplikacji 11 kwietnia, rada nadzorcza planuje intensywne rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami i ekspresowy wybór nowego szefa holdingu.
Marsz na giełdę
Przyszłego szefa obronnego koncernu, o zeszłorocznych przychodach 2,3 mld zł czekają nie lada wyzwania. Rząd zakłada iż po przyłączeniu wojskowej części Huty Stalowa Wola i dokończenie konsolidacji , Bumar powinien trafić na giełdę. I to już za dwa – trzy lata - wynika z przyjętego ostatnio przez Radę Ministrów "Planu prywatyzacji na lata 2012-2013". W dokumencie podano, że zaplanowane przekształcenia własnościowe w spółkach zbrojeniowych nadzorowanych przez MSP i MON poza Bumarem obejmą jeszcze 23 spółki.
W tym roku kończy się realizacja przyjętej jeszcze w ostatnim roku rządów PiS strategii konsolidacji i wspierania rozwoju polskiego przemysłu obronnego. W latach 2007 -12 w ramach tej strategii trwała restrukturyzacja i integracja firm w grupie Bumar wyraźnie osłabiona przez kryzys i załamanie rynku zamówień wojskowych.