Tak wynika z danych GUS. W zależności od branży roczny wskaźnik przeżycia wahał się od 63,0 proc. do 88,3 proc. Najsilniejsze okazały się przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (88,3 proc.), obsługą nieruchomości (86,2 proc.), ochroną zdrowia (85,6 proc.) oraz informacją i komunikacją (85,1 proc.). Najsłabiej z pierwszym rokiem działalności poradziły sobie jednostki z zakresu administrowania i działalności wspierającej (63,0 proc.) oraz pośrednictwa finansowego (69,0 proc.).
Z analizy firm, gdzie zatrudnienie nie przekroczyło 50 osób, jakie przeprowadził GUS wynika, że dla firm najtrudniejszy jest pierwszy rok działalności.
W 2010 roku założono 286,2 tys. małych i średnich firm, o 4 proc. więcej małych i średnich firm niż w 2009 roku. Pracowało w nich 476,3 tys. osób
Najwięcej nowych firm rejestrowano w branżach: informacja i komunikacja ( wzrost o 15,1 proc.), działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 14,8 proc.), administrowaniu i działalności wspierającej (o 14,0 proc. ) . Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się firmy gastronomiczne, turystyczne, związane z działalnością finansowa oraz ochroną zdrowia. Jedynie 3 proc. firm utworzono w drodze przekształceń innych.
Prawie cztery na dziesięć firm założyły kobiety, za to one częściej decydowały się na zatrudnianie w pierwszym roku pracowników. Wciąż typowo męskimi biznesami są budownictwo, transport i gospodarka magazynowa.