Od stycznia nie tylko Poczta Polska, ale i prywatni operatorzy będą mogli dostarczać przesyłki o wadze do 50 gr, które do tej pory dociążali np. blaszkami, czyli m.in. rachunki wysyłane przez firmy lub urzędową korespondencję. To efekt przyjęcia wczoraj przez rząd projektu nowelizacji ustawy – Prawo pocztowe. Rada Ministrów uwzględniła m.in. przepisy wynikające z konieczności dostosowania polskiego prawa do przepisów unijnych. Przewidują one otwarcie rynku pocztowego z początkiem 2013 r.
Przesyłki o wadze do 50 gr to w największych aglomeracjach najbardziej dochodowy sektor usług pocztowych. Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), obejmuje teraz ok. 75 proc. rynku usług pocztowych (bez ulotek). Przynosi 50 proc. przychodów.
Przez najbliższe trzy lata usługi powszechne ma świadczyć Poczta Polska jako tzw. operator wyznaczony, zapewniając dostęp do usług pocztowych w całym kraju. Koszty prowadzenia działalności będą pokryte z Funduszu Kompensacyjnego, na który mają się składać wszyscy zajmujący się dostawą listów.
Operator będzie wyznaczany na dziesięć lat przez prezesa UKE na podstawie konkursu, do którego będzie mógł przystąpić każdy operator pocztowy wpisany do rejestru, mający m.in.: odpowiednią sieć placówek pocztowych, centrów rozdzielczych, środki transportu oraz odpowiednią organizację przedsiębiorstwa i płynność finansową.
Maksymalne opłaty za usługi powszechne ma określać na kolejne trzy lata prezes UKE. Wyznaczony operator będzie też miał monopol na przyjmowanie m.in. przekazów rent i emerytur oraz przekazów pocztowych na terenach wiejskich.