Tak wynika z opracowania przygotowanego przez NBP „Rozwój sytemu finansowego w Polsce w 2011 r". System ten tworzą: instytucje finansowe, rynki finansowe, na których dokonuje się transakcji instrumentami finansowymi, infrastruktura oraz regulacje i zasady określające sposób ich funkcjonowania.

Relacja aktywów do PKB wyniosła w 2011 r. 118,5 proc. i zwiększyła się o 0,8 pkt. proc. wobec 2010 r. Przyrost aktywów sektora finansowego był przede wszystkim spowodowany wzrostem wartości aktywów sektora bankowego. Udział niebankowych instytucji finansowych w aktywach sektora finansowego zmniejszył się z 29,2 do 26,9 proc. Polski rynek akcji pozostawał największy w regionie, jednak tendencje na światowych rynkach akcji przyczyniały się do spadków cen na GPW.

W opracowaniu czytamy m.in., że sytuacja makroekonomiczna w Polsce w 2011 r. stwarzała dobre warunki do stabilnego rozwoju systemu finansowego. Jednocześnie obserwowano wzrost awersji do ryzyka na światowych rynkach finansowych, związany z nasileniem się kryzysu zadłużeniowego w niektórych krajach strefy euro. Pomimo niekorzystnych warunków zewnętrznych krajowy rynek pieniężny funkcjonował stabilnie.

„Szybkie tempo wzrostu gospodarczego w Polsce, stabilna sytuacja polskich finansów publicznych oraz atrakcyjna stopa zwrotu z inwestycji w obligacje skarbowe sprzyjały dalszemu napływowi inwestorów zagranicznych na krajowy rynek kapitałowy. W rezultacie w 2011 r. kontynuowana była tendencja do zwiększania się znaczenia systemu finansowego w polskiej gospodarce" – czytamy w opracowaniu NBP.