Uczestnicy koncentracji działają w branży chemicznej. BASF Polska należy do niemieckiej grupy kapitałowej która wytwarza m.in. kleje, smary syntetyczne i lakiery samochodowe. Ciech produkuje m.in. sodę kalcynowaną, środki ochrony roślin i nawozy, a Zachem zajmuje się handlem produktami chemicznymi. W wyniku koncentracji BASF Polska nabędzie od Ciech i Zachem aktywa związane z badaniami i rozwojem oraz handlem substancją TDI (wykorzystywaną m.in. do produkcji pianek poliuretanowych).
Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego Małgorzata Krasnodębska- Tomkiel, prezes urzędu, uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji.
W połowie października Ciech i należące do niego Zakłady Chemiczne Zachem zawarły z BASF Polska i BASF SE warunkową umowę sprzedaży i przeniesienia wartości niematerialnych i prawnych związanych z produkcją TDI na rzecz BASF Polska za 43 mln euro (ok. 178,56 mln zł). Zarząd Ciechu uzasadniał umowę z BASF zbyt wysokimi kosztami produkcji TDI w Bydgoszczy.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania.