Zawarta w nim prognoza eksportu mebli na 2013 rok, zakłada że pomimo trudnych warunków na rynku krajowym, branża nie powinna mieć kłopotów ze sprzedażą swoich produktów, a jej główną siłą napędową będzie sprzedaż zagraniczna.

W 2012 roku polskie firmy meblarskie zanotowały rekordową wartość eksportu, sięgnęła ona 6,67 mld euro. Była o niemal 5 proc. wyższa niż rok wcześniej. W tym roku branża spodziewa się utrzymać ten wzrost. Choć rynek krajowy kurczy się, to dzięki funkcjonującemu w Polsce modelowi biznesowemu, w którym firmy krajowe są podwykonawcami dla dużych zagranicznych koncernów, cała branża ma się bardzo dobrze. O jej kondycji decyduje bowiem eksport.

W 2013 roku, według B+R Studio, firmy zajmującej się analizą rynku meblarskiego w Polsce, wartość eksportu powinna wzrosnąć i osiągnąć wynik 7 mld euro. To oznacza blisko 5 proc. wzrost licząc w euro. W złotówkach wzrost wyniesie ok. 1 procent ze względu na przewidywane umocnienie się polskiej waluty.

Produkcja mebli w Polsce jest istotną częścią gospodarki. Ma ona ponad czterokrotnie większe znaczenie niż przeciętnie w Unii Europejskiej. Branża meblarska generuje największe ze wszystkich branż dodatnie saldo wymiany zagranicznej, które w 2012 roku wyniosło 23,6 mld złotych.

W Poznaniu do jutra potrwają największe w Europie Środkowej i Wschodniej targi Meble Polska 2013.