Konkurs ogłoszony przez samorząd Warmii i Mazur cieszył się dużym powodzeniem. Wpłynęło 65 prac z Polski i zagranicy. Zwyciężyła koncepcja Studia Form Architektonicznych architekta Tomasza Lelli z Olsztyna. Spółka Warmia i Mazury, która jest organizatorem konkursu, może teraz podjąć z autorem projektu negocjacje dotyczące opracowania projektu budowlanego.

Członkowie sądu konkursowego oceniali koncepcje m.in. pod względem funkcjonalności, łatwości rozbudowy obiektu, komfortu użytkowników oraz kosztów eksploatacji. Brano także pod uwagę nawiązanie do architektury regionalnej, wpisanie się obiektu w krajobraz okolicy oraz spójność całej kompozycji.

W ocenie sądu koncepcja studia z Olsztyna charakteryzowała się prostą, lecz nawiązującą do krajobrazu kulturowego i środowiska naturalnego Warmii i Mazur kompozycją. Propozycja studia zapewnia też łatwe przekształcenie i rozbudowę terminala.

Sąd konkursowy przyznał jeszcze cztery nagrody. Drugie miejsce zajęła pracownia A Martinez-J LL Sisternas z Barcelony, trzecie zaś spółka cywilna +48 Grupa Projektowa s.c. z Warszawy. Wyróżnienia (czwarte miejsce) zdobyły jeszcze prace spółki z o.o. S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy z Warszawy oraz grupy architektów Łukasza Pity, Piotra Paczkowskiego, Marka Paczkowskiego oraz Martiny Melegari z Olsztyna i Sopotu.

Lotnisko w Szymanach to były obiekt wojskowy, który zasłynął w Polsce z lądowań samolotów CIA z Iraku. Do 2015 r samorząd musi wykorzystać środki przyznane na regionalne lotnisko przez Komisję Europejską. Gotowe jest już studium wykonalności dla lotniska i raport oddziaływania na środowisk. Samorząd czeka na decyzję środowiskową. Budowa terminalu i infrastruktury lotniskowej ma potrwać około 14 miesięcy. Do Szyman przez Szczytno będzie dojeżdżać specjalny szybki pociąg z Olsztyna. PKP dostały na budowę linii oddzielne środki.