Z ostrożnych danych wynika, że w świecie pracuje ponad 250 milionów urządzeń zbudowanych na podstawie projektów opracowanych przez firmę Digital Core Design z Bytomia.
Jacek Hanke przyznał, że celowo nie chcą stać się ani częścią wielkiej korporacji, ani przekształcać w większą firmę. – Dobrze być mikroprzedsiębiorcą, bo ktoś taki ma mniejsze problemy niż więksi. Nie zdecydowaliśmy się na migrację, nie poddaliśmy się presji, zostaliśmy mikro – podkreśla Hanke.
Firma ma w planach projekt nowego, mocniejszego mikroprocesora. Właściciele przyznają, że choć współpracują z wielkimi korporacjami IT, i to częściowo chroni ich biznes przed spowolnieniem, to jednak zdecydowali się na proponowanie klientom wieczystej gwarancji na funkcjonalność układów. – Stawiamy na innowacje, jakość oraz dobre relacje z klientami – mówili właściciele Digital Core Desing. Zastanawiają się, czy za dwa lata nie wprowadzić firmy na giełdę.
Liczy się pasja
Kapituła konkursu (jej członkami są przedstawiciele różnych organizacji biznesowych i przedsiębiorców) przyznała także trzy wyróżnienia w trzech kategoriach. W kategorii senior wyróżniony został Michał Młynarczyk z Leszna, który prowadzi tak jak dziadek i ojciec Wytwórnię Lodów i Artykułów Spożywczych Michał Młynarczyk z Leszna. Firmę założył dziadek właściciela w 1947 r. – od tego czasu produkują lody na patyku „Pingwin", korzystając tylko z naturalnych surowców. – Tradycja jest kartą przetargową w rozmowach z potencjalnymi klientami. A ja wiem, że muszę sobie poradzić, nie mogę się poddać, jeśli ojciec i dziadek dali sobie radę w znacznie trudniejszych czasach – przekonuje laureat.
W kategorii start, dla mikrofirm z mniejszym niż czteroletnim doświadczeniem, wyróżniony został Paweł Kluczyński, właściciel firmy Airoptic z Poznania. Zajmuje się ona projektowaniem i produkcją kompleksowych analizatorów dla przemysłu i branży medycznej. – Badam zawartość gazu w gazie – tłumaczył przedsiębiorca. Wymyśla i produkuje rozwiązania dla przemysłu, m.in. analizatory gazów trujących, oraz dla branży medycznej, w tym urządzanie do diagnostyki, laserowe przyrządy pomiarowe. – Jesteśmy w stanie sprawdzić dzięki laserowym przyrządom pomiarowym, czy ktoś choruje na astmę – tłumaczy właściciel ośmiu patentów.
Trzecim wyróżnionym w kategorii progres (firmy, które powstały między początkiem 2005 r. a końcem 2008 r.) jest Marek Sadowski – szef Robotics Inventions z Warszawy. Od 2007 r. firma specjalizuje się w konstruowaniu i produkcji w pełni autonomicznych robotów przeznaczonych dla przemysłu, wojska oraz użytku domowego. – Jeśli ktoś ma pasję, to nie czuje, że pracuje. Jesteśmy arogancką firmą, taką która nie boi się wyjść i powiedzieć: robimy najlepsze roboty – mówił Marek Sadowski.