Stowarzyszenie eksporterów gazu to tylko cień OPEC

By zobaczyć wzrost znaczenia organizacji skupiającej eksporterów gazu, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość – mówi „Rz" Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku ropy i gazu.

Publikacja: 02.07.2013 00:35

Rz: Jaka jest dziś siła Forum Eksporterów Gazu?

Andrzej Szczęśniak:

Może stanowić jakieś 5 procent mocy rynkowej OPEC. Eksporterzy ropy są bardzo skuteczni, potrafią wywierać nacisk na światowy rynek; utrzymywać ceny w ryzach. Wśród eksporterów gazu są bardzo różne kraje, zarówno gdy chodzi o sam gaz, który produkują, jak i to, gdzie i w jaki sposób go transportują i sprzedają. Liderzy, czyli Rosja i Katar, to dwa odmienne światy. Rosja preferuje przesył rurociągowy i działania regionalne; Katar to LNG i rynek globalny.

Co jest więc największym problemem w działaniach Forum?

Ich koordynacja. Główne kraje: Rosja i Katar, wyznają różne reguły gry, co ogranicza oddziaływanie całego bloku, powoduje, że  jest spętany przez przeciwstawne interesy. Natomiast w odróżnieniu od OPEC, rynek gazowy jest klarowniej podzielony i namieszać tu mogą, ale pozytywnie, Amerykanie. Sposobami biznesowymi, ale i dyplomacją wprowadzają oni teraz na rynku azjatyckim światowy model handlu gazem. Tworzą lub naciskają na tworzenie gazowych hubów, parkietów do handlu. A jak już nauczą te rynki zasad handlu globalnego, to wzrośnie też znaczenie Forum jako organizacji największych eksporterów.

Podczas pierwszego szczytu dwa lata temu w Dausze Rosja przeforsowała swój model cenowy oparty na cenie ropy. Czy to się zmieni?

Już się zmienia, bo uzależnienie ceny sprzedawanego gazu od ceny ropy sprzed kilku miesięcy osłabia oddziaływanie sprzedającego na rynek. Po podpisaniu kontraktu nie ma on już wpływu na cenę i to przez długie lata. Jeżeli dojdzie do oparcia ceny gazu na rynkach spotowych, to sprzedający zyskają większą siłę globalną. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bo przypomnę, że OPEC powstało w 1960 r., a dopiero w 1971 r. organizacja eksporterów ropy zaczęła mieć odczuwalny wpływ na rynek.

Ile więc trzeba lat, by Forum urosło w siłę?

Myślę, że podobnie jak w wypadku OPEC będzie to 10–15 lat.

Czego możemy się spodziewać po moskiewskim szczycie?

Ustalenia reguł dalszego współdziałania; budowania siły dostawczej oraz choćby próby unikania forsowania sprzecznych interesów.

Rosyjscy eksperci zwracają uwagę, że już dziś Katar mógłby wykorzystywać do przesyłu gazu ze swoich europejskich kontraktów rurociąg jamalski, a Rosja – swój LNG sprzedawać do Azji, wykorzystując Katar, który leży znacznie bliżej?

To oczywiście możliwe właśnie w ramach takiej organizacji. Wykorzystanie swoich szlaków przesyłowych i surowca dla realizacji kontraktu partnera dałoby obu eksporterom znaczne obniżenie kosztów transportu i miałoby pozytywny wpływ na cenę sprzedawanego gazu.

Rz: Jaka jest dziś siła Forum Eksporterów Gazu?

Andrzej Szczęśniak:

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Biznes
Po ostatnich awariach X Elon Musk obiecuje powrót do pracy w swoich firmach 24/7
Biznes
Czarnogórskie biznesy Olega Deripaski. Sankcje są, ale układy też
Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP