- Znaleźliśmy polubowne rozwiązanie sprawy paneli słonecznych, które doprowadzi do nowej równowagi na rynku z trwałym poziomem cen - oświadczył komisarz ds. handlu Karel De Gucht.
Do porozumienia doszło w czasie, gdy obie strony uwikłały się w różne konflikty dotyczące różnych produktów, od stalowych rur i sprzętu dla telekomunikacji po wino i niektóre chemikalia.
Unia i Chiny to mocarstwa handlowe, a zarazem rywale i partnerzy. Ich wymiana handlowa w 2012 r. doszła do prawie 550 mld dolarów (415 mld euro), z przewagą dla Chin. Według innych źródeł chiński eksport wyniósł 290 mld euro, unijny do Chin 144 mld.
Politycy zadowoleni
Rząd Chin przyjął z zadowoleniem porozumienie. - Pozytywne i konstruktywne zakończenie naszych negocjacji wykazuje w pełni, że obie strony przyjęły pragmatyczną i elastyczną postawę, a także wykazały mądrość w uregulowaniu tych sporów - oświadczył rzecznik chińskiego resortu handlu, Shen Danyang.
- Chiny są również gotowe rozwijać wymianę handlową i współpracę ze stroną europejską w dziedzinie przemysłu fotowoltaicznego - dodał Shen.