Majątek większości zamożnych Polaków - ok. 33,5 tys. osób - wynosi 1-5 mln dolarów. Ok. 200 Polaków dysponuje majątkiem przekraczającym 50 mln dolarów, zaledwie ok. 75 osób ma powyżej 100 mln dolarów - szacuje KPMG.
Na całym świecie osób określonych przez analityków jako HNWI jest ok. 17 mln, szacuje z kolei Wealthinsight. Ich łączny majątek na koniec ubiegłego roku wynosił 66 bilionów dolarów (amerykańskich trylionów).
Firmy operujące w sektorze family office (łączące zarządzanie oraz inwestowanie kapitału z doradztwem podatkowym i prawnym, a także międzypokoleniowym przekazywaniem majątku) zarządzają 2,5 bln dolarów co stanowi ok. 13 proc. wszystkich aktywów powierzonych różnego rodzaju firmom zarządzającym majątkiem (wealth management – w sumie 19 bln dolarów) oraz zaledwie 3,7 proc. wartości majątku najbogatszych ludzi na świecie.
Właśnie dlatego, zdaniem przedstawicieli sektora ten rodzaj usług będzie się dynamicznie rozwijał, również w Polsce.
– Na rynku finansowym panuje przekonanie, że na usługi Family Office jest jeszcze w Polsce za wcześnie. Uważa się, że konsumenci nie odczuwają jeszcze potrzeby korzystania z tak wyszukanych rozwiązań związanych z zarządzaniem swoim majątkiem. Za najwyższy dostępny standard uznaje się usługi typu private banking. My jesteśmy innego zdania. W naszym przekonaniu usługi family office są potrzebne wcale niemałej grupie odbiorców. Z doświadczenia wiemy, że klienci, którzy już skorzystali z formuły family office, są zadowoleni z zaproponowanych rozwiązań i wiążą się z nami na lata – przekonuje Witold Obszyński, Prezes Zarządu Forum TFI.