Informacja o inwestycji spowodowała prawdziwą eksplozję kursu Haier, już jednego z największych producentów AGD na świecie. Akcje drożały 13 proc. do poziomu nienotowanego od 14 lat.

Internetowy koncern Alibaba chce w spółkę zainwestować w sumie ponad 360 mln dol. – także w jej biznes logistyczny. Kupi 9,9 proc. akcji, obejmie także wyemitowane przez spółkę obligacje. Moment nieco zastawiający bowiem Alibaba, zajmujący sie głównie handlem internetowym w Chinach także wybiera się na giełdę . Taka inwestycja tuż przed złożeniem do amerykańskiego nadzoru prospektu emisyjnego stanowi wyraz wielkiego zaufania do Haier. Transakcja może mieć także drugie dno. Jak pisaliśmy już w „Rz" według nieoficjalnych informacji to właśnie Haier jest jednym z głównych chętnych to zakupy fabryk FagorMastercook w Polsce. Może więc stanowić szykowanie gruntu, ponieważ na sprzedaż będą także pozostałe zakłady tej hiszpańskiej spółki.

Nie jest tajemnica, że chińscy producenci AGD szukają bazy produkcyjnej w Europie. Transport wielkogabarytowych sprzętów z Azji nie jest zbyt opłacalny, dlatego fabryki Polsce mają już koreańskie LG oraz Samsung.