EU-Japan Centre, powołane w 1987 roku przez Komisję Europejską oraz japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu, utworzyło właśnie portal internetowy www.eubusinessinjapan.eu. Zawiera on szereg praktycznych informacji związanych z inwestowaniem w Japonii i prowadzeniem wymiany handlowej z japońskimi przedsiębiorcami. Ma się to przyczynić do rozwoju unijno-japońskiego biznesu.
W Japonii funkcjonuje kilka firm prowadzonych przez obywateli polskich rezydujących w tym kraju. Nie są jednak „inwestycjami polskimi" w Japonii w rozumieniu oficjalnej definicji inwestycji zagranicznych.
W Polsce działają inwestorzy japońscy, np. 12 firm działa na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Japończycy zainwestowali tam już równowartość 4,5 miliarda złotych i stworzyli ok. 3860 miejsc pracy.
Jesienią ubiegłego roku zarząd strefy zorganizował spotkanie z inwestorami japońskimi. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) oraz japońskiej ambasady. – Chcieliśmy w bezpośredniej rozmowie dowiedzieć się, z jakimi problemami zmagają się firmy i wspólnie znaleźć rozwiązanie – powiedziała prezes WSSE Barbara Kaśnikowska.
Najważniejsze przeszkody, na jakie uskarżali się japońscy przedsiębiorcy działający w Polsce, to: kiepski stan dróg, biurokracja, niejednoznaczne przepisy, sztywne prawo pracy oraz niewydolna służba zdrowia. Japońskie firmy działające w Wałbrzychu narzekają na spadki napięcia w sieci energetycznej. Strefa zorganizowała więc spotkanie z firmą energetyczną Tauron.