W Roche Holding żadnych zmian

Nominalny szef Lufthansy Christoph Franz obiecał zachować w Roche dotychczasowy kurs po zatwierdzeniu go przez udziałowców na szefa rady dyrektorów tego farmaceutycznego giganta

Publikacja: 05.03.2014 10:42

W Roche Holding żadnych zmian

Foto: Bloomberg

Ten 53-letni Niemiec przejmuje stanowisko szefa bez uprawnień wykonawczych w największej na świecie firmie farmaceutycznej pod względem kapitalizacji rynkowej od Franza Humera, który ustępuje po 16 latach ze stanowiska prezesa i szefa rady dyrektorów.

- Jedno staje się dziś jasne. Firma jest na właściwym kursie i dlatego ciągłość jest na porządku dnia — oświadczył Franz po zatwierdzeniu go przez 99,8 proc. udziałowców. — Jesteśmy liderami innowacji w naszym sektorze, ale nie możemy spoczywać na laurach. Musimy patrzeć w przyszłość i przygotowywać sukcesy w następnych latach.

Franz, który wdrożył program ostrego cięcia kosztów w niemieckiej linii lotniczej, wywołujący gniew związków zawodowych przejmuje szwajcarską grupę w szczycie formy. Roche może chwalić się godną pozazdroszczenia gamą nowych leków antyrakowych zapewniających wysoką marżę zysku, zaawansowanymi pracami nad nowymi preparatami i rekordową marżą zysku.

W średniej perspektywie jej marże i zyski mogą być pod presją, bo konkurenci tłoczą się w atrakcyjnej strefie prac nad lekami antyrakowymi i mogą zagrozić jej dominacji. To zmusza Szwajcarów do wejścia w nowy obszar terapii po kilku wpadkach z lekami na choroby układu krążenia, cukrzycy i schizofrenii. Ostatnio zaprzestali prac nad eksperymentalnym lekiem na raka płuc MetMab, bo nie był skuteczny.

Franz, który spędził większość kariery zawodowej w branży kolejowej i lotniczej zamierza w tym roku odwiedzić wraz z Humerem największe rynki Roche'a i rozmawiać z głównymi udziałowcami. Największym wyzwaniem dla firmy będzie utrzymanie wysokich lotów, z szeroką gamą leków eksperymentalnych.

Nowy szef podkreślił, że Roche, który zrezygnował z kupna w 2012 r. za 6,7 mld dolarów amerykańskiego producenta narzędzi do analiz genetycznych Illumina, będzie zdyscyplinowanym nabywcą aktywów. — Mamy większą swobodę działania, ale nie mamy obowiązku korzystać z niej — dodał.

Jego nominacja kończy zmianę warty w dwóch największych szwajcarskich firmach farmaceutycznych. W sierpniu prezes Bayera Jörg Reinhardt przejął stery w Novartisie. Pojawienie się dwóch Niemców w kierownictwach wzbudziło nadzieję na odwilż w stosunkach, która mogłaby skłonić Novartis do odstąpienia jednej trzeciej praw głosu w rywalu. Franz stwierdził, że to do Novartisa należy decyzja, co zrobi z tym pakietem.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne