Firma Roche Polska we współpracy z Centrum Onkologii tworzy pierwszy w Polsce onkologiczny ośrodek badań klinicznych wczesnych faz. To kolejna inwestycja firmy mająca za zadanie wspierać rozwój innowacji w Polsce w zakresie ochrony zdrowia. O tym, jakie szanse nowe Centrum Naukowo-Przemysłowe stworzy dla polskich naukowców i jak zrewolucjonizuje rynek medycyny opowiada Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska.

- Centrum ma z jednej strony umożliwić lekarzom kontakt z innowacyjnymi lekami, które znajdują się dopiero w trakcie badań, a z drugiej daje również dostęp pacjentom w Polsce, którzy nie mają żadnych innych opcji terapeutycznych, do tych leków – podkreśla.

Badania nad nowymi lekami to często bardzo długi i kosztowny proces, który składa się z wielu faz. Średni koszt takich badań wynosi ok. 2 mld dol. Pieniądze zasilające nowe centrum badań onkologicznych będą pochodziły przede wszystkim z funduszu firmy Roche, która od lat inwestuje w Polsce ogromne sumy w obszarze medycyny i informatyki. Tylko w zeszłym roku przeznaczyła u nas na badania i rozwój aż 500 mln zł.

Centrum Naukowo-Przemysłowe ma przede wszystkim zajmować się lekami pierwszej i drugiej fazy. Firma Roche planuje jednak rozszerzyć w przyszłości jego działalność. – Chcielibyśmy, żeby Centrum było otwarte na dalszy rozwój i liczymy na to, że w przyszłości z tej pierwszej i drugiej fazy przejdziemy również do badań przedklinicznych – mówi Wiktor Janicki.

Nie tylko firma Roche będzie mogła korzystać z innowacyjnego sprzętu oferowanego przez ośrodek. - Centrum będzie także otwarte dla innych firm, które będą mogły prowadzić tam swoje badania. Liczymy więc na to, że pomoże ono rozwijać się polskiej nauce – dodaje.

Jak zaznacza Janicki, na przestrzeni ostatnich 10 lat dokonaliśmy gigantycznego postępu w medycynie, również w obszarze onkologii. Jesteśmy na coraz lepszej drodze, by zwalczyć najgroźniejsze choroby cywilizacyjne. – Kluczowy postęp w medycynie, który odbywa się teraz, to jest coraz większa personalizacja leczenia. To znaczy, że potrafimy już określać poszczególne typy nowotworów, i teraz poszukujemy leków, które będą w stanie ukierunkować się na ten konkretny typ – mówi.

Jak dodaje, gorącym tematem obecnie w świecie onkologii jest immunoterapia, która pozwala na wykorzystanie naszego własnego układu odpornościowego do walki z nowotworem.