402,7 tys. numerów komórkowych przeniesiono z sieci do sieci w Polsce w I kw. br. – wynika z danych operatorów, do których dotarł serwis rpkom.pl, należący do grupy z „Rz".
W porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku oznacza to wzrost o około 30 tys. numerów (8,1 proc.). Marzec okazał się przy tym dużo stabilniejszym miesiącem dla telekomów niż styczeń i luty – użytkownicy przenieśli w ostatnim miesiącu kwartału o około 30 proc. numerów mniej niż w dwóch pierwszych.
W całym kwartale tradycyjnie najwięcej – 209,1 tys. numerów, czyli około 52 proc. wszystkich – przyjął P4, operator sieci Play. Dobra passa najmłodszego mobilnego gracza w kraju trwa nadal, choć jest mniej dynamiczny niż rok temu. W I kw. 2013 r. przeszło do tej sieci około 225 tys. numerów, rekordowo dużo w historii spółki.
Drugie miejsce pod względem popularności wśród przenoszących numer w ciągu trzech miesięcy br. – podobnie jak w styczniu i lutym – zajął Orange Polska. Do tej sieci przeniesiono w minionym kwartale nieco ponad 113 tys. numerów. Trzecie miejsce należało do T-Mobile Polska z blisko 40 tys. numerów (39,8 tys.) a czwarte do Polkomtelu: 37,3 tys. przeniesionych numerów.
Przy czym są to dane brutto, nieuwzględniające odejść klientów. Z uwzględnieniem ich odpływu, według szacunków rpkom.pl, Play przyjął netto w I kw. br. około 158 tys. numerów, a Orange Polska 5,7 tys. Warto zauważyć, że w marcu ten drugi operator musiał mieć ujemny bilans, ponieważ po dwóch miesiącach wynik był wyższy (około 8,7 tys. numerów).