"Przedmiotem umowy jest budowa, dostawa urządzeń i usług oraz uruchomienie kotłowni z kotłem pyłowym, o wydajności 140 Mg/h pary o temperaturze 495ºC i ciśnieniu 7,5 MPa, opalanym węglem kamiennym, budowa, dostawa urządzeń i usług oraz uruchomienie turbozespołu upustowo -kondensacyjnego o mocy ok. 25 MWe w istniejącej maszynowni, o parametrach wlotowych pary: temperatura 490ºC i ciśnienie 7,0 MPa, oraz budowa budynku z centralną nastawnią, systemem sterowania DCS z częścią socjalną dla załogi, obejmującą dostawę urządzeń i usług oraz uruchomienie" - poinformowano w komunikacie.
Wartość umowy wynosi 320 mln zł. netto (393,6 mln. zł. brutto). Termin realizacji umowy upływa w październiku 2016 roku.
- ZAK wszedł w trzyletni okres aktywności inwestycyjnej, mającej na celu rozwój produkcyjny. Stan techniczny starej elektrociepłowni uniemożliwia dalsze jej funkcjonowanie i bez nowej elektrociepłowni nie moglibyśmy dalej funkcjonować od 2017 roku - powiedział prezes ZAK Adam Leszkiewicz. - Kontrakt z Rafako będzie finansowany z dwóch źródeł - środki własne i środki zewnętrzne. Przy czym 80 procent to środki własne - powiedział na konferencji.
Leszkiewicz poinformował, że należący do Grupy Azoty ZAK do tej pory wydawał 100 milionów złotych rocznie na remonty i 100 milionów rocznie na inwestycje. W tym roku na inwestycje wyda 180 milionów plus 100 milionów na remonty.
- Nowa elektrociepłownia bedzie pochłaniać 250 tysięcy ton węgla rocznie. Głównym zaopatrującym będzie Kompania Węglowa - dodał prezes ZAK.