Reklama

Produkcja Fiesty w Niemczech uratowana

Ford utrzyma produkcję Fiesty w Niemczech po osiągnięciu z pracownikami porozumienia o obniżeniu kosztów montażu, bo stara się skończyć z latami strat w Europie.

Publikacja: 10.06.2014 18:33

Koncern podał, że kierownictwo i pracownicy porozumieli się co do likwidacji pracy na nocną zmianę, zwiększenia elastyczności czasu roboczego i przekierowania do Forda części pracy od dostawców, co zapewni oszczędności 400 mln dolarów w latach 2017-21.

Ford chce wypracować w 2015 r. zysk w Europie i liczy, że działania podjęte w zakładzie w Kolonii, gdzie powstaje popularny model Fiesta, pomogą w utrzymaniu długotrwałej rentowności po okresie strat od 2011 r.

"Porozumienie zwiększy efektywność zakładu, zapewni też światową konkurencyjność produkcji Fiesty następnej generacji" - stwierdził w komunikacie.

Koncern zatrudni ok.500 inżynierów w  swym ośrodku rozwojowym w Kolonii,  jednym z 2 miejsc pracy, które zatrudniają 4100 ludzi.

Umowa kończy wiele miesięcy niepewności o załogę w Niemczech. Media podawały, że Ford może przenieść produkcję nowej Fiesty do tańszej Rumunii, gdzie w Craiovej 3600 robotników produkuje już model B-Max. - Szukaliśmy zdecydowanie innych zakładów - stwierdził dyrektor generalny Forda w Europie, Barb Samardzich.

Reklama
Reklama

Koszty pracownicze w niemieckim przemyśle wynosiły w 2012 r. 36,98 euro za godzinę, a w Japonii 29,56,w USA 25,87 i w  Rumunii 3,78 euro - wynika z danych instytutu koniunktury IW z Kolonii.

Ford zamknął już w 2013 r. dwie mniejsze fabryki w W.Brytanii, planuje likwidację do końca roku montowni w Genk (Belgia), co oznacza redukcję 5700 miejsc pracy.

W latach 2012-17 zamierza wypuścić 25 całkowicie nowych pojazdów albo po liftingu, w tym kompaktowego SUV EcoSport, większego Edge i rozwinąć wyższy segment rynku bardziej luksusowymi wersjami istniejących modeli.

Biznes
Microsoft wycofuje chińskich inżynierów z obsługi Pentagonu
Biznes
Putin zamyka Rosjan w Rosji. Wracają czasy komunistycznej izolacji
Biznes
Największy kawałek Czerwonej Planety sprzedany. Tajemniczy nabywca
Biznes
Traktat Niemcy–Wielka Brytania, ofensywa drogowa, rosyjskie banki na krawędzi
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Biznes
Jacek Oko: ważne było rozmawiać i utrzymać kierunek regulacji
Reklama
Reklama