Centra i promocja takiej drogi rozwiązywania sporów w biznesie to element projektu realizowanego przez Ministerstwo Gospodarki, przy wsparciu samorządów i regionalnych partnerów. Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.
Polscy przedsiębiorcy często skarżą się na uciążliwe i długotrwałe procedury dochodzenia swoich roszczeń. Według Ministerstwa Sprawiedliwości do sądów trafia rocznie ponad milion pozwów w sprawach gospodarczych. Niewielu właścicieli firm i menadżerów korzysta z alternatywnej drogi rozwiązywania sporów, jaką jest arbitraż i mediacja. W roku 2012 do mediacji sądowej trafiły 2354 sprawy, z czego tylko 49 zakończyło się sporządzeniem protokołu i przekazaniem go do sądu powszechnego.
Ministerstwo Gospodarki, przy wsparciu środków europejskich w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki, rozpoczyna ogólnopolski projekt rozwoju i promocji arbitrażu i mediacji: „Centra Arbitrażu i Mediacji – projekt pilotażowy". W jego ramach do końca października 2015 roku mają zostać powołane do działania, funkcjonujące według jednolitych zasad, Centra Arbitrażu i Mediacji w 6 wybranych miastach kraju. Będą one działać przy organizacjach naukowych, społecznych i gospodarczych. W Warszawie projekt wdrażany jest we współpracy z Konfederacją Lewiatan, w Poznaniu, Krakowie i Białymstoku z regionalnymi Izbami Przemysłowo-Handlowymi, w Katowicach z Fundacją WPIA Uniwersytetu Śląskiego „Facultas Iuridica", a w Lublinie z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim im. Jana Pawła II.
Centra Arbitrażu i Mediacji będą skupiały się na prowadzeniu mediacji pozasądowej z możliwością mediacji sądowej. Mają one zajmować się przede wszystkim sporami między przedsiębiorcami, z możliwością mediacji z administracją publiczną. Ośrodki mogą być wykorzystywane także do mediacji konsumenckiej.
Realizatorom projektu zależy, by ułatwić polskiemu biznesowi oraz konsumentom dostęp do możliwości szybkiego i niskokosztowego rozstrzygania sporów. Dzięki temu poprawić się mają warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a także nastąpić ma odciążenie sądów powszechnych i skrócenie czasu trwających w nich postępowań. Co ważne, w ramach programu opracowane zostaną jednolite standardy mediacji na poziomie ogólnokrajowym. Kolejną korzyścią płynącą z projektu będzie także integracja organizacji pozarządowych działających na rzecz polskich przedsiębiorców. Dla sektora MSP kluczową korzyścią może być oszczędność środków finansowych i czasu, które do tej pory firmy poświęcały na rozwiązywanie sporów. Wojciech Kruk, Prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej przekonuje, że Sądy Arbitrażowe i Sądy Polubowne działają szybko, a ich postępowanie nie jest obciążone skomplikowanymi procedurami. Jednocześnie orzeczenia takich sądów mają pełną moc prawną, pod warunkiem, że obie strony wcześniej zapisały się na arbitraż. - Warunkiem sukcesu projektu, który rozpoczynamy, jest skuteczna komunikacja na temat zalet arbitrażu i mediacji oraz zbudowanie zaufania to instytucji, które je umożliwiają – dodaje.