Volkswagen zwiększa inwestycje w Polsce

Niemiecki koncern będzie unowocześniał istniejącą fabrykę samochodów dostawczych w Poznaniu. Najpóźniej w 2016 roku zacznie się budowa nowej spawalni, wprowadzone zostaną także zmiany w procesie technologicznym.

Publikacja: 15.10.2014 14:10

Niemiecki koncern będzie unowocześniał istniejącą fabrykę samochodów dostawczych w Poznaniu.

Niemiecki koncern będzie unowocześniał istniejącą fabrykę samochodów dostawczych w Poznaniu.

Foto: Bloomberg

Wymaga tego konieczność dostosowania produkcji do nowej koncernowej platformy MQB, na której powstawać będą wszystkie samochody Volkswagena. - Dzięki tym modernizacjom uda nam się zabezpieczyć przyszłość fabryki na następne lata – zapowiedział w środę członek zarządu ds. finansowych i organizacji Volkswagen Poznań, Szymon Trzebiatowski.

Fabryka Volkswagena w Poznaniu produkuje małe samochody dostawcze Caddy oraz większe – Transporter T5. Pod koniec ubiegłego roku zatrudnienie wynosiło 6,8 tys. pracowników. Konieczność rozbudowy zakładu wymusiła jednak konsultacje z okolicznymi mieszkańcami w sprawie zmian w układzie komunikacyjnym. Dla scalenia terenów należących do spółki konieczne będzie zamknięcie ul. Smołdzinowskiej, która jest jedną z dróg dojazdowych do sąsiedniego Osiedla Zieliniec.

- Spółka zobowiązała się do budowy alternatywnego dojazdu na osiedle. Na przebudowę układu komunikacyjnego przeznaczymy ponad 16 mln złotych – zapowiada Trzebiatowski.

Największym przedsięwzięciem będzie jednak zaczynająca się budowa nowej fabryki w okolicach Wrześni. Będzie w niej produkowany dostawczy Volkswagen Crafter. W ostatnich dniach Volkswagen Poznań otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę zakładu, który stanie w miejscowości Białężyce. Na terenie przyszłej fabryki prowadzone są już pierwsze prace budowlane.

- Przygotowujemy teren budowy do dalszych prac. Chcemy, aby fabryka była gotowa w trzecim kwartale 2016 roku – mówi Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań. Nowa fabryka Volkswagena powstanie na terenie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, która jest podstrefą Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest- Park". Teren budowy obejmie obszar 220 ha. Budowa nowej fabryki to szansa dla pracowników oraz polskich przedsiębiorstw. Zatrudnienie znajdzie tam przynajmniej 3000 osób. - Tak duży zakład potrzebować będzie pracowników i specjalistów z wielu dziedzin. Już dziś prowadzimy pierwsze postępowania rekrutacyjne na wysokospecjalistyczne stanowiska. W najbliższym czasie rozpoczniemy także poszukiwania pracowników administracyjnych oraz bezpośredniej produkcji – poinformowała Jolanta Musielak, członek zarządu spółki ds. personalnych.

Inwestycje niemieckiego koncernu mogą skutkować zwiększeniem zatrudnienia w całej branży. Szacuje się, że jedno miejsce pracy w fabryce motoryzacyjnej generuje dodatkowe 3-4 miejsca pracy u dostawców.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne