Spółka zarządzająca Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną (WSSE) chce z tego powodu otworzyć pod Poznaniem biuro zamiejscowe, które ułatwi kontakt z firmami. Jego uruchomienie spodziewane jest w pierwszym kwartale 2015 roku.
- Bliskość budowanej fabryki Volkswagena, ponad 100 ha gruntu objętych preferencyjnymi warunkami oraz doskonała infrastruktura czynią Wrześnię jednym z najatrakcyjniejszych w Europie miejsc na nową inwestycję – informuje Jacek Serdeczny z Departamentu Komunikacji WSSE.
Przez ostatnie miesiące pracownicy wałbrzyskiej strefy spotkali się z przedstawicielami kilkunastu firm zainteresowanych inwestycją w pobliżu powstającej fabryki samochodów dostawczych Crafter. Przedsiębiorcy przyznają, że decyzja uzależniona jest głównie od tego, czy podpiszą kontrakty w niemieckim koncernem. Zainteresowanie wykazują zarówno przedstawiciele branży motoryzacyjnej, jak i producenci opakowań, firmy zajmujące się logistyką i magazynowaniem.
Jak podkreśla WSSE, w spotkaniach nie uczestniczą firmy konsultingowe, a członkowie zarządu i menadżerowie przedsiębiorstw, co nadaje im większej rangi. Zdarza się, że przedstawiciele firm przylatują do Polski tylko na jeden dzień, by obejrzeć teren oraz uzyskać szczegółowe informacje.
We Wrzesińskiej Strefie Aktywności Gospodarczej (WSAG) dostępnych jest ponad 100 hektarów sąsiadujących z fabryką Volkswagena. Ulgi podatkowe sięgają nawet 45 proc. kosztów inwestycji lub 2-letnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników. Na podpoznańskich gruntach powstaje niezbędna infrastruktura: drogi wewnętrze, sieć kanalizacyjna i energetyczna. We WSAG planowane jest również utworzenie klastra motoryzacyjnego. - To modelowo przygotowany teren inwestycyjny z pełną infrastrukturą: od dróg i parkingów przez system zabezpieczeń pożarowych, po ośrodek szkolenia zawodowego, przygotowujący kadry dla przemysłu motoryzacyjnego – twierdzi prezes WSSE, Barbara Kaśnikowska.