Aktualizacja: 13.01.2015 09:29 Publikacja: 13.01.2015 09:29
We wsi pod Murmańskiem powstanie baza arktyczna Rosneft.
Foto: Bloomberg
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zatwierdził lokalizację bazy, z której Rosnieft chce prowadzić ekspansję w Arktyce. Będzie się mieściła w osadzie typu miejskiego Ruslakowo w obwodzie murmańskim. Wioska została wyłączona ze specjalnej strefy wojskowej Siewieromorsk. Pozwoli to znieść ograniczenia w prowadzeniu tam działalności gospodarczej oraz otworzy swobodny wjazd dla Rosjan i cudzoziemców.
W Ruslakowie zbudowana zostanie infrastruktura drogowa, mieszkalna i przemysłowo-badawcza na potrzeby projektów wydobywczych Rosnieftu. Igor Sieczin, prezes firmy, wystąpił też do premiera o wsparcie publicznymi pieniędzmi projektu utworzenia Murmańskiego Węzła Komunikacyjnego, który ma być największym w rosyjskiej Arktyce. Port w Murmańsku leżący nad Zalewem Kolskim jest największym na północy niezamarzającym portem Rosji. Koszt budowy węzła to 132,3 mld rubli, w tym 56,6 mld miałoby pochodzić od państwa.
Największy telekom w kraju przekonuje że w 2028 r. rynek telekomunikacyjny będzie fantastyczny. Chce zwiększyć zasięg kluczowych usług światłowodowych o 30 proc. Inwestorom obiecuje, że dywidenda nie spadnie.
Donald Trump i Władimir Putin uzgodnili częściowe zawieszenie broni na Ukrainie, ale Rosja stawia warunki. W Polsce rośnie poparcie dla deregulacji gospodarki, a na GPW spółki wypłacą rekordowe dywidendy. Tymczasem Chiny starają się przyciągnąć zagranicznych inwestorów.
Chcę, żeby za pięć lat, kiedy ktoś zapyta przechodnia na ulicy, co to jest BYD, ta osoba odpowiedziała: to firma europejska. I żebyśmy byli tu postrzegani jako firma technologiczna. Wtedy będę szczęśliwa – mówi Stella Li, wiceprezes chińskiej BYD Co. Ltd.
Nacisk władz UE na elektryfikację branży jest jednym ze źródeł problemów przemysłu motoryzacyjnego w Europie.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Objęty sankcjami, m.in. amerykańskimi, szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Zagranicznych zapowiedział rychłe spotkanie z Elonem Muskiem. Rosjanin nazwał miliardera „wyjątkowym liderem”, którego celem jest to, by „ludzkość szła naprzód”.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Liberalizacja zasad lokowania farm wiatrowych ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w trybie obiegowym do końca tego tygodnia. Co do założeń członkowie rządu uwag jednak nie mieli. Ale mają je eksperci.
Blisko pół miliarda złotych wyniosą odpisy gdańskiej Energi, które wpłyną na wyniki finansowe spółki za poprzedni rok. Straty z tego tytułu – to jak tłumaczy Energia – w dużym stopniu efekt nietrafionych decyzji inwestycyjnych w OZE zawartych na chwilę przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Spółka narazie nie informuje czy będzie składać doniesienia do prokuratury w tej sprawie.
Od tego w jaki sposób i co równie ważne, w jakim tempie zostanie przeprowadzona transformacja energetyczna w Polsce zależy utrzymanie konkurencyjności i tym samym przyszłość naszej gospodarki. Dziś „Rzeczpospolita” inicjuje projekt „Panel Transformacji Energetycznej”.
Największym wyzwaniem dla polskiej gospodarki jest transformacja przemysłu i transportu – oceniają eksperci firmy doradczej PwC.
Przed nami dwie fale wielkiego procesu inwestycyjnego: energetyczna i robotyzacyjna – wskazują przedstawiciele PKO BP.
Transformacja w Polsce postępuje – odnawialne źródła energii - miały w minionym roku blisko 30-proc. udział w miksie energetycznym. Budowa niezależnej energetyki jest elementem strategii bezpieczeństwa kraju - dlatego ten kurs powinien być kontynuowany.
Ten proces w Polsce trwa od lat. Zadanie nie jest łatwe, bo ze względu na zaszłości historyczne mamy do nadrobienia większy dystans. Udział węgla w krajowym miksie co prawda spada, ale wciąż stanowi blisko 60 proc.
Transformacja energetyczna jest priorytetem Polskiego Funduszu Rozwoju w bieżącym roku i będzie fundamentem nowej strategii tej instytucji, ale nie dotyczy tylko energetyki – deklaruje Piotr Matczuk, prezes PFR.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas