Przemysł obronny. Rafale ma rywala w Indiach

Niemiecka minister obrony wskazała na możliwość dalszych rozmów o sprzedaży myśliwców Eurofightera Indiom. Powiedziała w Delhi, że Berlin jest gotów poprzeć projekt budowy okrętów podwodnych

Publikacja: 27.05.2015 20:57

Przemysł obronny. Rafale ma rywala w Indiach

Foto: materiały prasowe

Premier Narendra Modi od roku kierujący rządem w Delhi zlikwidował impas w negocjacjach z Francją i ogłosił podczas wizyty w Paryżu chęć kupna od rządu 36 myśliwców Rafale. Pierwotny przetarg rozpisany przez poprzedni rząd na 126 samolotów wielozadaniowych stracił ważność, ale rywale francuskiej Dassault Aviation mają nadzieję, że przetarg za 14 mld dolarów zostanie znów ogłoszony.

Eurofighter założony przez Niemcy, W.Brytanię, Włochy i Hiszpanię odpadł w końcowym etapie tamtego przetargu, wygranym przez Rafale. Kontrowersje co do kosztów produkcji i użytkowania tych samolotów nie pozwoliły na zawarcie ostatecznego kontraktu.

- Ponownie przekazałam ministrowi obrony zainteresowanie krajów Eurofightera dalszymi rozmowami, o ile strona indyjska byłaby zainteresowana. Zostało to przyjęte pozytywnie - oświadczyła minister Ursula von der Leyen po spotkaniu z indyjskim ministrem Manoharem Parrikar.

Niemcy objęły przywództwo w staraniach o sprzedanie Indiom tych myśliwców Typhoon produkowanych przez spółkę Grupy Airbusa, Alenia Aeromacchi i BAE Systems.

Rzecznik indyjskiego resortu obrony wyjaśnił, że skupiono się teraz na sfinalizowaniu międzyrządowej umowy o 36 Rafale.

Niemiecka minister dodała, że Berlin chce wesprzeć projekt zainicjowany przez Indie na jesieni zbudowania 6 okrętów podwodnych za 530 mld rupii (8,3 mld dolarów). W pierwszym etapie lokalne stocznie musiałyby udowodnić, że potrafią zbudować takie jednostki o napędzie wysokoprężno-elektrycznym, a dopiero potem mogłyby stawać do przetargu zapewne z partnerami zagranicznymi.

- W interesie Indii jest współpraca przemysłowa w budowaniu takich okrętów, Trwają już rozmowy i dałam jasno do zrozumienia, że niemiecki przemysł ma poparcie niemieckiego rządu - powiedziała von der Leyen. Początkowe rozmowy o współpracy prowadzono z ThyssenKrupp Marine Systems - podały niemieckie media.

Biznes
Po ostatnich awariach X Elon Musk obiecuje powrót do pracy w swoich firmach 24/7
Biznes
Czarnogórskie biznesy Olega Deripaski. Sankcje są, ale układy też
Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP