Minister infrastruktury Miguel Pinto Luz poinformował, że 10 tys. nowych mieszkań będzie mieć pełne zabezpieczenie finansowania, a pozostałe 23 tys. będzie korzystać z państwowych darowizn wynoszących do 60 proc. kosztów budowy. Nowy pakiet finansowany całkowicie z budżetu jest drugim tego rodzaju. Z pierwszego na ponad 2 mld euro powstaje już 26 tys. mieszkań; mają być gotowe do 2026 r.
Czytaj więcej
Portugalia zaostrzyła przepisy o tzw. złotej wizie. Cudzoziemcy spoza Unii, którzy chcą dostać pozwolenie na pobyt w tym kraju (i w UE) muszą zdeponować co najmniej 500 tys. euro w funduszach inwestycyjnych.
- Powstanie około 59 tys. nowych mieszkań do 2030 r. To największa publiczna inwestycja w budownictwo mieszkaniowe w ostatnich dekadach, mająca zagwarantować przyzwoite lokale dla najbardziej potrzebujących — powiedział minister na spotkaniu z dziennikarzami.
Premier Luis Montenegro stwierdził, że jego mniejszościowy rząd centro-prawicowy jest w pełni zaangażowany w rozwiązanie problemów mieszkaniowych wspólnie z inicjatywami prywatnymi i spółdzielczymi, a ten nowy pakiet nie zagrozi równowadze budżetowej.
Brak mieszkań. Walka z wynajmem krótkoterminowym
Kryzys mieszkaniowy w tym kraju powstał na skutek chronicznego braku lokali w dostępnych cenach, a nasilił się wraz z przybywaniem bogatych cudzoziemców przyciąganych prawem pobytu w Portugalii w zamian za inwestycje w nieruchomości i ulgi podatkowe oferowane przez władze (program tzw. złotych wiz). Gwałtowny rozwój turystyki doprowadził do powstania wielu lokali na krótki wynajem, co jeszcze bardziej zmniejszyło rynek dostępnych lokali.