Jak wynika z danych indeksu RSBI (Russia Small Business Index, który co miesiąc publikuje największa organizacja rosyjskiego biznesu prywatnego – Opora – wraz z Promswiazbankiem i agencją Magram Market Research), małe i średnie rosyjskie przedsiębiorstwa na koniec lipca pesymistycznie oceniały swoją aktywność i perspektywy.
Firmy rosyjskie nie widzą perspektyw
„Kommersant” przypomina, że optymizm rosyjskiego biznesu pokazywany na początku roku wiązał się z dużą dostępnością finansowania – rosła zarówno sprzedaż małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), jak i wielkość kredytowania. Pozwoliło to małym firmom zwiększyć inwestycje i przyciągnąć droższy personel. „Jednak w miarę zacieśniania polityki pieniężnej przedsiębiorstwa obniżają swoje oceny rzeczywistych warunków działania, a w miarę pogorszenia się warunków monetarnych ich ocena dostępności finansowania również zacznie się pogarszać” – pisze gazeta.
Czytaj więcej
Gwałtownie spada eksportu węgla i metali z Rosji transportowanych drogą morską. Najwięcej straciły koncerny rosyjskich bogaczy objętych sankcjami. Największy ich klient – Chiny – wprowadził zaporowe cła na węgiel z Rosji.
Indeks RSBI, obliczany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 1,8 tys. firm MŚP, w lipcu spadł do 55,8 pkt (57,6 pkt w czerwcu i 58,1 pkt w maju) i niemal powrócił do poziomów z 2023 r. Oceny sektora MŚP w Rosji stają się coraz bardziej skupione na stanie faktycznym i sytuacji w rosyjskiej gospodarce.
Firmy nie wykazują już optymizmu w oczekiwaniach ożywienia sprzedaży w kontekście działań Banku Rosji mających na celu ochłodzenie gospodarki. W lipcu tylko 20 proc. firm odnotowało wzrost przychodów – wobec 24 proc. miesiąc wcześniej. Na wzrost sprzedaży liczy 33 proc. MŚP (wobec 34 proc. w czerwcu i 37 proc. w maju).