Polska wśród państw najmniej przyjaznych dla biznesu. Fatalny wynik w globalnym raporcie

Postęp w cyfryzacji pomógł Polsce awansować w rankingu oceniającym państwa pod względem warunków dla działalności biznesowej, ale nadal jesteśmy w grupie najmniej przyjaznych krajów.

Publikacja: 11.06.2024 14:54

Polska wśród państw najmniej przyjaznych dla biznesu. Fatalny wynik w globalnym raporcie

Foto: Bloomberg

Grecja, Francja i Kolumbia otwierają tegoroczną, 11. już edycję Global Business Complexity Index (GBCI) - rankingu państw najmniej przyjaznych dla biznesu, w którym im wyższe miejsce zajmuje kraj, tym trudniejsze są tam warunki dla prowadzenia i rozwijania firm. Na drugim końcu zestawienia, w którym TMF Group, globalny dostawca usług w zakresie zgodności i administracji, porównał 79 państw i terytoriów, znalazły się Kajmany (terytorium zależne Wielkiej Brytanii), Curaçao (terytorium zależne Holandii) i Dania. Zajęły ostatnie miejsca w tegorocznym rankingu GBCI — co oznacza, że oferują najbardziej dogodne na świecie warunki do prowadzenia biznesu.

Prowadzący biznes odetchnęli po Polskim Ładzie. „Minął czas zawirowań”

Polska w tegorocznym zestawieniu GBCI znalazła się na 12. miejscu na świecie i na siódmym w Europie. Oznacza to awans o trzy miejsca w porównaniu z rankingami GBCI w dwóch poprzednich latach, gdy nasz kraj plasował się w pierwszej czwórce europejskich państw, w których najtrudniej jest prowadzić biznes – za Grecją, Francją i Włochami.

Joanna Romańczuk, dyrektor TMF Group na obszar Europy Środkowej i Wschodniej, wskazuje kilka przykładów pozytywnych zmian w warunkach prowadzenia biznesu w Polsce, zwracając uwagę m.in. na postęp cyfryzacji procesów.

Czytaj więcej

AI to rewolucja w finansach, ale nie zmiecie banków z rynku

- To duże ułatwienie dla inwestorów i prowadzących biznes nad Wisłą. Przykładem jest możliwość przeprowadzenia wszystkich czynności związanych z raportowaniem finansowym w serwisie informatycznym - wyjaśnia Joanna Romańczuk, zwracając też uwagę na rosnące zainteresowanie kolejną pozytywną zmianą – wprowadzoną przed ponad dwoma laty prostą spółką akcyjną (PSA), do której założenia wystarczy 1 zł kapitału i którą cechują proste zasady dotyczące struktur zarządczych czy likwidacji.

- Minął też czas zawirowań związanych z wprowadzaniem Polskiego Ładu, co jest przyjmowane przez prowadzących biznes z ulgą i polepsza ich nastroje — zaznacza szefowa TMF Group w naszym regionie.

W Polsce firmę prowadzi się trudniej niż na Ukrainie

Pomimo tych zmian na lepsze, Polska pod względem przyjazności dla biznesu wypadła najgorzej na tle krajów, z którymi graniczymy — uwzględniając nawet objętą wojną Ukrainę.

Eksperci TMF Group zwracają uwagę, że przedsiębiorców w Polsce obciąża m.in. konieczność wielokrotnego raportowania tych samych informacji do wielu różnych instytucji, a do tego od lat towarzyszy im duża zmienność przepisów. Jako przykład podają zapowiedź wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) a następnie odroczenie jego wdrożenia w sytuacji, kiedy wiele dużych organizacji poniosło duże nakłady na dostosowanie się do nowych wymagań.

Jak zaznacza Joanna Romańczuk, obok Danii - będącej od lat w światowej czołówce krajów najbardziej przyjaznych dla biznesu - czy też Holandii, Wielkiej Brytanii i Malty, w tym roku również przykład Czech (są na 69. miejscu) pokazuje, że w Europie możemy być bardzo przyjaźni dla biznesu konkurując w tym zakresie skutecznie nawet ze Stanami Zjednoczonymi (są na 63. pozycji).

Ranking Global Business Complexity Index jest efektem porównania 292 corocznie monitorowanych wskaźników dotyczących kluczowych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przepisów administracyjnych i zapewnienia zgodności działalności z regulacjami prawnymi, stawianych przed przedsiębiorcami planującymi prowadzić swój biznes na wybranym rynku. Dodatkowo, autorzy raportu identyfikują również kluczowe czynniki kształtujące globalny krajobraz biznesowy i otoczenie regulacyjne.

Biznes
Jeden diament odmieni los zadłużonego mieszkańca Indii
Biznes
Unikalna kolekcja autografów sprzedana za 78 tys. funtów. Najdroższy Mao Zedong
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder