Wielka afera makaronowa. Zajęte aktywa wielkości trzech budżetów Rosji

Rosyjski reżim coraz gwałtowniej szuka nowych źródeł finansowania swojej wojny. Pożera już nie tylko majątki firm z „nieprzyjaznych państw”, ale też rosyjskie aktywa polityków, którzy wypadli z łask. Ich bogacenie się przez korupcję Putin i jego dwór tolerowali przez długie lata.

Publikacja: 01.04.2024 12:41

Wielka afera makaronowa. Zajęte aktywa wielkości trzech budżetów Rosji

Foto: materiały prasowe

Tak jest w wypadku największego producenta makaronów w Rosji i piątego na świecie. Majątek holdingu ma wartość trzech budżetów Rosji (100 bilionów rubli) czyli 4,29 bln zł. Wszystko trafi do wojennego budżetu Kremla.

Gigantyczny majątek czy propagandowa wydmuszka?

W czwartek 28 marca Prokuratura Generalna złożyła pozew do sądu rejonowego w Czelabińsku, w którym zażądała przekazania akcji największego rosyjskiego producenta makaronów, spółki Makfa JSC, na dochód państwa. Sąd 1 kwietnia nakazał egzekucję. Komornik zajął rachunki i majątek bliskich byłego deputowanego Dumy Państwowej Wadima Biełousowa i byłego gubernatora obwodu czelabińskiego Michaiła Jurewicza wart ok. 100 bilionów rubli, potwierdził agencji RIA Nowosti Igor Trunow prawnik Biełousowa i Jurewicza.

"Wszystko, co się dzieje, jest naszym zdaniem, poza prawem.(…)100 bilionów to trzy budżety Federacji Rosyjskiej. Myślałem, że mogli popełnić błąd, ale kiedy to sprawdziliśmy, to ta kwota pojawia się wszędzie” – dodał adwokat.

Czytaj więcej

Kreml boi się sankcji na Rosatom. Grozi Unii i uruchamia Węgrów

Oskarżonymi są 34 rosyjskie i zagraniczne firmy - wśród nich JSC Makfa, Pierwsza Fabryka Chleba, Swierdłowska Piekarnia i Fabryka Pasta SMAK (jedna z największych w Rosji), Mishkinsky Bakery Plant, LLC Prospekt (jeden z największych właścicieli obiektów handlowych nieruchomości w Czelabińsku, jest właścicielem centrów handlowych i magazynów), Rodnik LLC (kompleks handlowo-rozrywkowy o tej samej nazwie), Otelstroy LLC (hotel Radisson Blu w Czelabińsku) oraz inne osoby prawne, w tym zarejestrowane na Cyprze.

Oskarżonymi w procesie jest też 12 osób — m.in. były gubernator obwodu czelabińskiego Michaił Jurewicz, były deputowany Wadim Biełousow, a także ich krewni (Walery, Aleksander i Natalia Jurewiczowie, Irina Biełousowa) i partnerzy biznesowi.

Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o...

Zarzuty są bardzo ogólne. Według prokuratury sprawa ma podłoże korupcyjne, gdyż beneficjenci wszystkich spółek - Michaił Jurewicz i Wadim Biełousow zajmując się biznesem pracowali jednocześnie w organach rządowych i „przez wiele lat naruszyli zakazy ustanowione przez ustawodawstwo i ograniczenia antykorupcyjne” – relacjonuje Kommersant.

Czytaj więcej

USA odracza długi Ukrainie. Jej gospodarka rozwija się coraz szybciej

Jak wynika z publikacji, podczas kontroli ustalono, że Jurewicz i Biełousow byli faktycznymi właścicielami grupy spółek handlowych. Ale o tym nie było informacji w dokumentach spółek. To nic nowego w Rosji. Nawet spółki giełdowe jak np. paliwowy Surgutnieftiegaz nie podają końcowych właścicieli. Prokuratura twierdzi, że oskarżeni „wykorzystali swoją wysoką pozycję u władzy do osiągnięcia własnych interesów biznesowych”. To także normalna praktyka w przeżartej korupcją rosyjskiej rzeczywistości gospodarczej.

Czy rzeczywiście zajęty majątek jest tak gigantyczny? Według szacunków nadzorczych, na które powołuje się Kommersant, kapitalizacja aktywów Makfy wynosi 22 miliardy rubli (950 mln zl).

Wstępna rozprawa w tej sprawie ma się odbyć 9 kwietnia. Zdaniem obrony termin przedawnienia w tej sprawie wynosi trzy lata i obecnie „upłynął”.

Jak Marfa urosła w siłę

Grupa rolno-przemysłowa Makfa powstała na bazie założonej w 1937 roku fabryki makaronów w Czelabińsku (za sowietów zamknięte miasto z fabykami zbrojeniowymi).
Do lat 70. XX w. była to jedyna fabryka makaronów na południowym Uralu (wydajność sięgała 30 tys. ton rocznie). W latach 90-tych po inwestycji w sprzęt firma rozpoczęła produkcję makaronów z pszenicy durum.
W 1997 roku na opakowaniach mąki do pieczenia po raz pierwszy pojawiło się słowo Makfa. Nazwa marki to skrót od „Makaronowa fabryka”.
JSC Makfa powstała w 2001 roku w wyniku połączenia fabryki makaronów w Czelabińsku i Zakładu Wyrobów Chlebowych JSC Sosnowski. Największym akcjonariuszem połączonych spółek był wówczas Michaił Jurewicz, deputowany do Dumy Państwowej.
Dziś Makfa JSC jest liderem na rynku makaronów i mąk w Rosji, a także wiodącym producentem zbóż i płatków zbożowych, jak wskazano na oficjalnej stronie internetowej firmy. Makfa to jeden z pięciu największych światowych producentów makaronów.
Do jej aktywów należy nie tylko największa produkcja makaronów, ale także największy w Rosji kompleks przemiału mąki, produkcja zbóż, własna sieć logistyczna i aktywa rolne. Zakłady produkcyjne holdingu zlokalizowane są w obwodach czelabińskim, swierdłowskim, Kraju Stawropolskim. Firma znajduje się na liście przedsiębiorstw o ​​znaczeniu systemowym rosyjskiego kompleksu rolno-przemysłowego.
Według szacunków firmy, co piąte opakowanie makaronu w Rosji produkowane jest pod marką Makfa. Około 2 miliardów rubli w 2023 roku przyniosła jej eksport produktów, które dostarcza do krajów sąsiednich, Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a od ubiegłego roku – do Arabii Saudyjskiej.
Łącznie w 2023 roku firma sprzedała 146 tys. ton makaronów. Skalę tej produkcji można zmierzyć jeszcze inaczej: „Jeśli wszystkie opakowania makaronu produkowanego przez JSC Makfa rocznie złożyć w jedną linię, to jej długość wystarczy, aby okrążyć równik” – podaje firma na swojej stronie internetowej . 

Tak jest w wypadku największego producenta makaronów w Rosji i piątego na świecie. Majątek holdingu ma wartość trzech budżetów Rosji (100 bilionów rubli) czyli 4,29 bln zł. Wszystko trafi do wojennego budżetu Kremla.

Gigantyczny majątek czy propagandowa wydmuszka?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Wada respiratorów w USA. Philips zapłaci 1,1 mld dolarów
Biznes
Pierwszy maja to święto konwalii. Przynajmniej we Francji
Biznes
Żałosne tłumaczenie Japan Tobacco; koncern wyjaśnia, dlaczego wciąż zarabia w Rosji
Biznes
„Nowy gaz” coraz mocniej uzależnia UE od Rosji. Mocne narzędzie szantażu
Biznes
„Rzeczpospolita” po raz drugi przyzna — Orły ESG
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO