Polski oddział jednego z największych programów akceleracyjnych na świecie uruchomił pomoc dla startupów w naszym kraju. Akces do programu można zgłaszać do 23 stycznia. PKO BP został jego głównym partnerem. Przedsięwzięcie wpisuje się też w ogłoszony przez rządową Radę ds. Innowacyjności program „StartInPoland". Kierujący nim Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister gospodarki, poparł inicjatywę MIT.
– Łączy nas ścieżka, którą chcemy iść – promocja małych przedsiębiorstw i innowacyjnych przedsięwzięć możliwych do komercjalizacji, zakorzenionych w polskich ośrodkach badawczych. Chcemy tak zorganizować proces wspierania rodzimych startupów, by maksymalnie uprawdopodobnić wdrożenie wynalazków. Dlatego zamierzamy zaangażować w ten program spółki Skarbu Państwa, narodowych czempionów, ale też kilkaset nowoczesnych, dużych i średnich firm prywatnych – podkreśla wicepremier Morawiecki.
Dziś innowacyjność polskiej gospodarki mocno kuleje. Mamy do czynienia ze swoistym paradoksem, ponieważ z jednej strony możemy pochwalić się 3. miejscem pod względem potencjału intelektualnego i twórczego w Europie (według DG Research & Innovation EU Contest for Young Scientists 1995-2014), a z drugiej – 4. lokatą od końca, jeśli chodzi o komercjalizację technologii (według badań Eurostat, Innovation Scoreboard). Paweł Bochniarz, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej MIT Enterprise Forum Poland tłumaczy, że trzeba stworzyć takie warunki, by startupy – przy współudziale rodzimych naukowców – mogły sprawnie przekształcać się w firmy, które będą realnie wpływać na poprawę jakości życia społeczeństwa.
Wsparcie startupów na drodze prowadzącej do efektywnej komercjalizacji technologii zapewnia program akceleracyjny MIT Enterprise Forum Poland. Jego autorem jest lokalny oddział globalnej organizacji MIT Enterprise Forum – jedynej międzynarodowej organizacji typu non-profit nakierowanej na wsparcie przedsiębiorczości technologicznej, która poprzez MIT Technology Review jest afiliowana z Massachusetts Institute of Technology – najlepszą uczelnią technologiczną na świecie.
Program akceleracyjny MIT Enterprise Forum Poland skierowany jest do młodych naukowców z branży technologicznej i przedsiębiorców technologicznych we wczesnej fazie rozwoju. Nabór, który rozpoczął się w grudniu prowadzony jest w dwóch ścieżkach. Pierwsza dotyczy zespołów składających się z minimum dwóch osób (w tym 50 proc. zespołu pochodzącego z Polski), które planują niebawem założyć startup. Druga natomiast dotyczy istniejących już firm z siedzibą w Polsce, które nie są starsze niż 3 lata i nie pozyskały finansowania kapitałowego w wysokości powyżej 1 mln zł. Udział w programie akceleracyjnym dla uczestników oznacza przede wszystkim wsparcie międzynarodowego zespołu mentorów i doświadczonych ekspertów dziedzinowych, współpracę z MIT Technology Review – magazynem dotyczącym nowych technologii związanym z Massachusetts Institute of Technology, a także networking w Polsce i ekosystemie MIT/Harvard.