Bayer traci miliardy. Winny glifosat

Niemiecki gigant farmaceutyczno-chemiczny stracił w 2023 r. 2,9 mld euro z powodu spadku sprzedaży środków chwastobójczych zawierających glifosat, zwłaszcza Roundupu. Wyklucza jednak na razie podział na dwie firmy.

Publikacja: 05.03.2024 22:26

Bayer traci miliardy. Winny glifosat

Foto: Bloomberg

Bayer poniósł miliardową stratę po zysku netto 4,14 mld euro rok wcześniej. Zmniejszył obroty o 6 proc. (1,2 proc., po korekcie kursów walut) do 47,6 mld euro. To po części skutek znacznego obniżenia cen herbicydów na bazie glifosatu, które nie sprzedawały się na świecie.

Czytaj więcej

UE głosuje za glifosatem, ale się nie cieszy

Fala procesów w USA

Niemcy mają nadal do czynienia z procesami w USA o rakotwórcze skutki środka chwastobójczego Roundup, produkowanego przez Monsanto, firmę kupioną w 2018 r. za 60 mld dolarów. To kosztowało Bayera kilkanaście miliardów dolarów odszkodowań i obietnic inwestycyjnych.

Trwają też w sądach postępowania odwoławcze od wymierzonych wyroków. Nowy prezes Bayera Bill Anderson mówił na spotkaniu z inwestorami, że Bayer użyje wszelkich dostępnych środków, by skończyć z tymi postępowaniami dla dobra firmy i jej klientów.

Czytaj więcej

Rakotwórczy glifosat jeszcze przez 10 lat w Europie

Podział Bayera nieaktualny. Na razie 

Anderson przeszedł z Roche Pharmaceuticals do Bayera, w lipcu zajął miejsce Wernera Baumanna, który musiał odejść, bo nie zgadzał się na naciski inwestorów, by podzielić giganta na dwie części. Anderson oświadczył teraz, że sprawa rozdzielenia działu leków i chemikaliów dla rolnictwa nie jest aktualna. To nie oznacza, ze nie będzie nigdy o tym mowy, „oczywiście musimy mieć otwarte oczy”.

W ciągu najbliższych 2-3 lat Bayer chce zwiększyć prace nad nowymi lekami, uregulować spory, zmniejszyć zadłużenie, kontynuować redukcję zatrudnienia i przyspieszyć proces podejmowania decyzji przez kierownictwo. W ramach nowej organizacji pracy ogłoszonej w styczniu Bayer chce oszczędzać miliard euro rocznie do 2026 r., co będzie wiązać się się z kompresją etatów, a następnie po 2 mld rocznie. W tym roku Bayera czekają cztery wyzwania, z którymi musi pilnie poradzić sobie — stwierdził Anderson mając ma myśli utratę wyłączności praw patentowych, spory w USA, duże zadłużenie firmy i biurokrację, która blokuje innowacje.

Grupa z Leverkusen spodziewa się wypracowania w 2024 r. stabilnych obrotów, na poziomie 47-49 mld euro, zysku operacyjnego EBITDA 10,7-11,3 mld euro, zysku na akcję z zasadniczej działalności 3,10-3,50 euro. Dług powinien zmaleć do 32,5-33,5 mld euro z 34,5 mld euro w 2023 r.

Biznes
Kłopotliwy ślad węglowy dla spółek giełdowych
Biznes
Dubaj światowym centrum wiz. Start-up staje się potentatem
Biznes
Przy granicy z Polską powstanie park wodny Aquapolis. Są i złe wiadomości
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?