Eksperci zbadali kilka kluczowych czynników, które mogą mieć znaczenie w kontekście odporności poszczególnych rynków na rewolucyjne zmiany wywołane przez dynamiczny rozwój systemów opartych na zaawansowanych algorytmach. Analitycy Credit Agricole (CA) pod uwagę wzięli m.in. jakość infrastruktury cyfrowej, kapitał ludzki i umiejętność adaptacji do nowych rozwiązań technologicznych, a także otoczenie regulacyjne czy poziom zintegrowania gospodarki w ramach międzynarodowych łańcuchów dostaw. Zwrócili również uwagę na rynek pracy (eksperci ocenili, że najbardziej narażeni na zastąpienie przez AI są pracownicy biurowi, a najmniej robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy).
Raport jest próbą oceny, w jakim stopniu – na tle innych krajów – Polska jest gotowa na technologiczny szok w obszarze sztucznej inteligencji. I okazuje się, że wcale nie jest najlepiej, bo nasz kraj w tym zestawieniu (próba obejmuje 38 państw) uplasował się w środku stawki. Choć wyprzedziliśmy takie rynki jak portugalski, hiszpański oraz włoski, to wcale nie ma powodu do radości. Znaleźliśmy się w tyle choćby za Węgrami, Czechami czy Estonią.
Czytaj więcej
To będzie przełomowy rok dla ekspansji zaawansowanych algorytmów, technologii głębokiego uczenia i tzw. machine learning (uczenie maszynowe). Pojawią się zupełnie nowe urządzenia wykorzystujące AI i wręcz jej dedykowane.
Najlepiej wypadły innowacyjne gospodarki – Szwecja, Szwajcaria i Holandia, a najsłabiej m.in. Ukraina i Indie. CA wskazuje, że nasz kraj na tle innych państw charakteryzuje się przewagami w obszarze kapitału ludzkiego, demografii oraz integracji z globalnymi łańcuchami dostaw usług związanych z technologią informacyjną. Ale wyniki poniżej średniej zostały odnotowane w przypadku np. infrastruktury cyfrowej (nadal niski udział gospodarstw domowych mających dostęp do szerokopasmowego internetu), a także rynku pracy (m.in. ze względu na przerost zatrudnienia w rolnictwie) oraz otoczenia regulacyjnego (m.in. z uwagi na odnotowaną w ostatnich latach erozję instytucji, na którą wskazują międzynarodowe badania).
„Warto zwrócić uwagę, że są to obszary, które można relatywnie szybko poprawić, co w naszej ocenie wskazuje na potrzebę pilnego uwzględnienia tych elementów w polityce gospodarczej mającej na celu włączenie sztucznej inteligencji w długookresową strategię rozwoju państwa” – piszą eksperci CA w swojej analizie.