MŚP ze strachem wchodzi w nowy rok. Czego boi się najbardziej?

To nie będzie sielanka. Niemal wszystkie firmy z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w nowy rok weszły ze starymi obawami. Zaniepokojenie związane z prowadzeniem działalności w 2024 r. deklaruje aż 96 proc. z nich.

Aktualizacja: 12.01.2024 06:08 Publikacja: 12.01.2024 03:00

Obaw jest wiele, ale na pierwszy plan wybijają się te związane z kosztami prowadzenia działalności.

Obaw jest wiele, ale na pierwszy plan wybijają się te związane z kosztami prowadzenia działalności.

Foto: Adobe Stock

Przedstawiciele mikro-, małych i średnich firm zgodnie oceniają, że 2024 r. to nie będzie sielanka.

Koszty działalności

Obaw jest wiele, ale na pierwszy plan wybijają się te związane z kosztami prowadzenia działalności. Wyższych cen energii, surowców i materiałów boi się 54 proc. przedsiębiorstw, a 52 proc. niepokoi się rosnącymi kosztami pracy. Pierwszy czynnik budzi lęk szczególnie w najmniejszych firmach. Wśród mikrofirm, zatrudniających do dziewięciu pracowników, wysokich wydatków na funkcjonowanie obawia się ponad 57 proc. podmiotów.

Jako szczególne obciążenie postrzega je przede wszystkim budownictwo (59 proc.), produkcja oraz usługi (57 proc. w obu przypadkach). Obawa o rosnące koszty pracy jest bardziej wyrównana między branżami, jednak największe zaniepokojenie odczuwa budownictwo (61 proc.). Takie dane przynosi badanie przeprowadzone na zlecenie firmy Kaczmarski Group.

Czytaj więcej

Koniec tłustych lat dla programistów. Oto poszukiwane zawody w 2024 roku

– Ostatnie lata były wyzwaniem dla niemal wszystkich obszarów gospodarki, dlatego firmy spodziewają się, że w 2024 r. też nie będzie im lekko. Jedynie 4 proc. z nich nie martwi się tym, co przyniosą kolejne miesiące. Szczególne zaniepokojenie odczuwa budownictwo, a więc sektor, który ma za sobą trudne doświadczenia. Jak wynika z raportu Contract Advisory Services, w ciągu ostatnich ośmiu lat koszty w tym sektorze wzrosły ogółem aż o 82 proc. Same koszty pracy urosły o 93 proc., a ceny materiałów przeciętnie o 88 proc. – mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Jak pokazuje badanie Kaczmarski Group, oprócz rosnących wydatków na prowadzenie działalności branża budowlana obawia się w 2024 r. także spadku liczby klientów, sprzedaży i zysków. Takich kłopotów spodziewa się 44 proc. jej przedstawicieli, a więc najwięcej spośród wszystkich sektorów. Już teraz, według danych KRD, w budownictwie długi sięgają półtora miliarda złotych, a w ciągu ostatniego roku wzrosły o 13 proc.

Niższa sprzedaż i zyski

Ale inflacja i związane z nią wyższe wydatki, a także wzrost płacy minimalnej i tym samym kosztów pracy, to niejedyne zmartwienia mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w 2024 r. Trzecie miejsce na liście obaw firm zajmuje spadek liczby klientów, wartości sprzedaży oraz zysków, na co wskazuje 38 proc. badanych podmiotów. Oprócz budownictwa wysoki niepokój w tym obszarze odczuwają handel i usługi. Zadeklarowało go 39 proc. przedstawicieli tych sektorów. Obawy dotyczą również w większym stopniu mikrofirm (44 proc. wskazań).

Oprócz tego trzech na dziesięciu przedstawicieli mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw boi się wprowadzenia niekorzystnych dla przedsiębiorstw zmian w prawie, a wśród nich są przede wszystkim firmy z sektora usług oraz mikrofirmy.

Listę najbardziej powszechnych czynników, z którymi będą się mierzyć małe i średnie przedsiębiorstwa w 2024 r., zamyka wzrost niewypłacalności firm i zatorów płatniczych. Takich problemów boi się 1/4 wszystkich respondentów, ale w tym aż 50 proc. przedstawicieli budownictwa.

– Warto zauważyć, że obawa dotycząca utrudnionego finansowania zewnętrznego, takiego jak kredyty czy leasingi, dotyczy 15 proc. firm. Podobny odsetek obawia się nawiązania współpracy z dłużnikiem i utraty płynności finansowej. Wśród 12 proc. firm z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw występuje lęk przed wzrostem nieetycznych zachowań na rynku. To rzadziej wymieniane zmartwienia, ale tak samo ważne dla funkcjonowania firmy jak wzrost kosztów – komentuje Katarzyna Starostka, ekspertka Rzetelnej Firmy.

– Warto pamiętać, że problemy z dłużnikami i zatory płatnicze są realnym zagrożeniem dla przedsiębiorstwa. Bez zapłaty od kontrahenta firma traci swoje źródło utrzymania. Nie będzie miała z czego pokryć nie tylko podwyżek dla pracowników, ale i bieżących kosztów działalności. Dlatego z punktu widzenia biznesu w 2024 r. najistotniejsze wciąż pozostaje zabezpieczanie się przed nieuczciwymi partnerami – dodaje.

Recepty na strachy

Doświadczenia ostatnich lat sprawiły, że część firm z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw decyduje się w 2024 r. podejmować działania zapobiegające skutkom inflacji, zatorów płatniczych i innych negatywnych zjawisk finansowych. Wśród nich trzech na dziesięciu przedsiębiorców postawi na monitorowanie należności oraz weryfikację partnera biznesowego przed nawiązaniem współpracy.

Oprócz tego, by uchronić się przed problemami, 1/4 spośród wszystkich badanych podmiotów zdecyduje się na leasing, 23 proc. będzie monitorować sytuację finansową klienta podczas współpracy, a 22 proc. pobierze przedpłatę od kontrahenta. Windykację należności ma w planach 19 proc., a 18 proc. zamierza kupować na raty.

– To dobrze, że firmy podejmują działania, które mają chronić ich finanse w 2024 r. W końcu lepiej zapobiegać, niż leczyć – mówi Emanuel Nowak, ekspert firmy faktoringowej NFG. – Wyniki badania pokazują jednak, że liczba podmiotów decydujących się wyprzedzać możliwe problemy jest wciąż zbyt mała i może się okazać, że wielu przedstawicieli sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w tym roku będzie zmuszonych niwelować skutki braku profilaktyki – dodaje.

Przedstawiciele mikro-, małych i średnich firm zgodnie oceniają, że 2024 r. to nie będzie sielanka.

Koszty działalności

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Premier Australii o Elonie Musku: Arogancki miliarder, który myśli, że jest ponad prawem
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Deloitte obserwuje dużą niepewność w branży chemicznej
Biznes
Donald Tusk powoła rzecznika małych i średnich firm. Nieoficjalnie: Kandydatem Artur Dziambor
Biznes
Rekordowe straty Poczty Polskiej. Sytuacja jest coraz gorsza, prezes pisze list
Biznes
Nadchodzi koniec Ciechu. Grupa Sebastiana Kulczyka zmieni nazwę