Miotła Tuska: nominaci PiS tracą stanowiska w JSW i Lasach Państwowych

Rada Nadzorcza JSW odwołała Wojciecha Kałużę ze stanowiska zastępcy prezesa zarządu ds. rozwoju. Jednocześnie powierzyła Tomaszowi Cudnemu pełnienie obowiązków do dnia powołania nowego zastępcy prezesa ds. rozwoju. Stanowisko stracił także dotychczasowy dyrektor Lasów Państwowych.

Publikacja: 03.01.2024 14:06

Józef Kubica i Wojciech Kałuża (z prawej) stracili stanowiska

Józef Kubica i Wojciech Kałuża (z prawej) stracili stanowiska

Foto: PAP

Tomasz Cudny pozostaje również prezesem zarządu JSW.

Wojciech Kałuża nadzorował całokształt działalności spółki, w szczególności w zakresie: rozwoju, innowacji i informatyzacji, strategii oraz zarządzania energią.

W latach 2018-2022 był wicemarszałkiem województwa śląskiego, sprawował nadzór nad Departamentami tj.: Funduszy Europejskich, Rozwoju i Transformacji Regionu, Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej, a także Turystyki oraz Sportu. Funkcję zastępcy prezesa zarządu ds. rozwoju JSW pełnił od 15 grudnia 2022 roku.

Czytaj więcej

Były marszałek woj. śląskiego z PiS został wiceprezesem węglowego giganta

O Wojciechu Kałuży głośno zrobiło się po w wyborach samorządowych w 2018 roku. Kałuża, który wcześniej był radnym i wiceprezydentem Żor, został wybrany radnym województwa śląskiego z listy Koalicji Obywatelskiej. Przed pierwszą sesją sejmiku zdecydował się jednak na porozumienie z PiS. Dzięki temu partia rządząca zyskała władzę w regionie, a Kałuża stanowisko wicemarszałka.

Duże zmiany w Lasach Państwowych

Premier Donald Tusk poinformował o powierzeniu funkcji dyrektora generalnego Lasów Państwowych Witoldowi Kosowi. Stanowisko stracił Józef Kubica, dyrektor Lasów Państwowych kojarzony z Suwerenną Polską Zbigniewa Ziobry.

- Minister  Paulina Hennig-Kloska poinformowała o podjęciu decyzji w sprawie zmian w Lasach Państwowych. Nowym dyrektorem generalnym Lasów Państwowych będzie pan Witold Kos — znany leśnik z zachodniopomorskiego, kiedyś dyrektor regionalny — człowiek, który będzie do państwa dyspozycji, kiedy wszystkie formalności zostaną dopełnione, to jest kwestia kilku dni - powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.

- Oczekiwania wobec nowego szefostwa Lasów Państwowych są oczywiste i związane są przede wszystkim z wielką potrzebą autentycznej społecznej kontroli, społecznego nadzoru nad tym, co dzieje się z naszymi lasami - dodał Tusk.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Hajnówka: leśniczówka za bezcen dla działaczy PiS

- Bardzo doceniam dorobek i stosunek do lasów pana Witolda Kosa — powiedział premier na konferencji prasowej. - Lasy to dobro społeczne i dobro narodowe - tak mi powiedział. Dlatego bardzo liczę na nowe szefostwo i pełne zaangażowanie w autentyczną społeczną kontrolę tego, co się dzieje z naszymi lasami - dodał Donald Tusk.

Józef Kubica był dyrektorem generalnym Lasów Państwowych od 2021 r. Zaczynał tam pracę ponad 40 lat temu jako leśniczy, następnie był inżynierem nadzoru w różnych nadleśnictwach. Wiosną 2020 r. został dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Tomasz Cudny pozostaje również prezesem zarządu JSW.

Wojciech Kałuża nadzorował całokształt działalności spółki, w szczególności w zakresie: rozwoju, innowacji i informatyzacji, strategii oraz zarządzania energią.

Pozostało 93% artykułu
Biznes
Najgorzej od pięciu lat. Start-upy mają problem
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów