Janusz Filipiak, prezes Comarch nie żyje

Comarch poinformował o śmierci prezesa Janusza Filipiaka, wiodącego akcjonariusza i założyciela spółki.

Publikacja: 17.12.2023 20:52

Janusz Filipiak, prezes Comarch nie żyje

Janusz Filipiak, prezes Comarch nie żyje

Foto: materiały prasowe/Piotr Waniorek

Janusz Filipiak pod koniec września w stanie ciężkim trafił do krakowskiego szpitala. Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej branży informatycznej. Zbudował firmę będącą wiceliderem krajowego rynku IT.

Nauka

Był absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1979 roku obronił doktorat, habilitował się, a od 1997 roku był profesorem zwyczajnym krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, w której do 1998 roku kierował Katedrą Telekomunikacji.

Był autorem sześciu książek z zakresu teleinformatyki (trzy z nich zostały wydane w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej) oraz ponad stu artykułów z zakresu telekomunikacji i teleinformatyki. Był konsultantem naukowym France Telecom oraz pełnił funkcję dyrektora Teletraffic Research Centre na Uniwersytecie w Adelajdzie w Australii. Prowadził projekty badawcze w laboratoriach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Czytaj więcej

Comarch pozostaje w rodzinnych rękach

W 2004 r. został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju telekomunikacji i teleinformatyki, a w 2016 r. prezydent Andrzej Duda przyznał mu Indywidualną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości. Doceniono go też zagranicą. W 2013 r. otrzymał nagrodę IEEE Communications Society Distinguished Industry Leader Award za wkład w rozwój komunikacji i technologii informatycznej. Z kolei sześć lat temu Narodowy Instytut Telekomunikacji w Sao Paulo w Brazylii nadał laboratorium dydaktycznemu imię Profesora Janusza Filipiaka.

Biznes

W 1993 r. założył firmę Comarch. W pierwszych latach funkcjonowała ona na terenie AGH, a Filipiak zarządzanie firmą godził z obowiązkami pracownika naukowego. W kolejnych latach porzucił stanowisko na uczelni i oddał się biznesowi. Od 1998 r. był prezesem Comarchu. Mocno rozwinął firmę i wprowadził ją na warszawską giełdę. Obecnie Comarch jest wyceniany na

1,5 mld zł. Wiodący pakiet pozostaje w rękach rodziny Filipiaków. Po tym jak Filipiak w stanie ciężkim pod koniec września trafił do szpitala, do pełnienia obowiązków prezesa rada nadzorcza 2 października 2023 r. delegowała Annę Pruską, czyli córkę Janusza Filipiaka.

Czytaj więcej

Comarch reaguje na problemy Janusza Filipiaka. Prezes firmy w ciężkim stanie

Comarch kontroluje 24 proc. krajowego rynku systemów ERP (oprogramowanie, które służy do planowania i zarządzania zasobami przedsiębiorstwa). Na 30 czerwca 2023 r. grupa zatrudniała 6 606 osób. Jej zeszłoroczne przychody przekroczyły 1,8 mld zł, a zysk netto sięgnął 108 mln zł. 58 proc. przychodów pochodziło z eksportu.

Sport i ludzie

Janusz Filipiak słynął z bezpośredniego zachowania i ciętego języka. Był miłośnikiem sportu. Najmocniej związany był z klubem Cracovia (jako prezes i pośrednio wiodący udziałowiec).

Zapytany o swoją dewizę życiową, odpowiadał: „wytrwałość w tworzeniu”, a na pytanie co bardzo ceni - „ zdobywanie zaufania i szacunku ludzi”.

W wywiadzie udzielonym naszej redakcji w 2018 r. zapytaliśmy go co jest najważniejsze w biznesie. „ Ludzie. I dlatego trzeba o nich dbać” – odpowiedział. Zapytany wówczas o ewentualną sukcesję w Comarchu nie ukrywał, że jest to temat, który ma w głowie. Ale nie krył, że zarządzanie tak dużą grupą to ciężki kawałek chleba.

„Trzeba się nieźle naharować i są chwile kiedy zastanawiam się, czy chcę na taką przyszłość skazywać moje dzieci” - stwierdził.

Janusz Filipiak pod koniec września w stanie ciężkim trafił do krakowskiego szpitala. Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej branży informatycznej. Zbudował firmę będącą wiceliderem krajowego rynku IT.

Nauka

Pozostało 94% artykułu
Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły