Nowa spółka Wielton GmbH z siedzibą we Frankfurcie nad Menem ma zajmować się sprzedażą i serwisem na terenie Niemiec, Austrii i Szwajcarii. W perspektywie 3-5 lat sprzedaż produktów Wieltonu na tych trzech rynkach ma przekroczyć poziom 1,5 tys. sztuk rocznie.
Rynek niemiecki, będący największym rynkiem zbytu w Europie z roczną sprzedażą na poziomie 54 tys. sztuk, ma być dla Wieltonu szczególnie atrakcyjny. Producent z Wielunia działa tam od 11 lat poprzez sieć dilerską i z roku na rok powiększa wielkość dostaw. Po pierwszych trzech kwartałach 2015 roku sprzedaż Wieltonu w Niemczech zwiększyła się o 13 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim przy wzroście rynku całego rynku na poziomie 9,6 proc.
W 2016 roku Wielton GmbH ma się koncentrować na rozwoju sieci sprzedawców i budowaniu partnerstwa z potencjalnymi klientami. W planach jest również rozwój sieci serwisowej w regionie niemieckojęzycznym. – Założenie niemieckiej spółki wpisuje się w strategię ekspansji Wieltonu w całej Europie i jest kolejnym krokiem na drodze do osiągnięcia pozycji trzeciego producenta na kontynencie – twierdzi Mariusz Golec, prezes Wieltonu.
W maju ub. roku Wielton przejął francuską firmę Fruehauf posiadającą nowoczesny zakład produkcyjny w Auxerre, którego odbiorcami są głównie klienci z Francji oraz krajów z nią sąsiadujących. Z kolei w sierpniu Wielton zakupił aktywa włoskiej firmy Compagnia Italiana Rimorchi, która posiada wiodące włoskie marki: Merker, Viberti i Cardi. Jak podała spółka, w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku rynek włoski zanotował skokowy wzrost o 79 proc. r/r, co przełożyło się na ponad 300 sztuk sprzedaży wieluńskiego producenta. We Francji, gdzie spółka sprzedała w tym samym okresie 3105 sztuk przyczep i naczep wobec 2240 w analogicznym okresie 2014 roku i umocniła pozycję na rynku do 32,4 proc. z 30,3 proc. udziału rok wcześniej. - Nasze nowe zagraniczne aktywa pomogą nam także rozwijać się na nowych rynkach, np. w Hiszpanii czy Portugalii – zapowiedział Golec.
Celem Wieltonu w 2016 roku ma być dalsza integracja firm w Grupie Kapitałowej oraz koncentracja działań na rynkach polskim, włoskim, francuskim i niemieckim. Realizowany będzie również projekt przenoszenia aktywów włoskich do Polski, a także rozbudowa centrum kompetencyjnego w Wieluniu o linię zabezpieczenia antykorozyjnego.