Inwestycji z zagranicy mniej, ale i tak jest rekord

Ogłoszone w czerwcu przedsięwzięcie Intela podbiło wartość zagranicznych inwestycji w Polsce, pomimo mniejszej niż w 2022 r. liczby projektów. Kolejne kwartały powinny przynieść ich wzrost.

Aktualizacja: 03.08.2023 06:28 Publikacja: 03.08.2023 03:00

Inwestycji z zagranicy mniej, ale i tak jest rekord

Foto: Bloomberg

Do 4,94 mld euro wzrosła w I półroczu 2023 r. deklarowana wartość zagranicznych projektów sfinalizow

Do 4,94 mld euro wzrosła w I półroczu 2023 r. deklarowana wartość zagranicznych projektów sfinalizowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu – wynika z danych PAIH, które „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.

Rzeczpospolita

– W 2023 r. współpracujemy głównie z dużymi międzynarodowymi firmami i dlatego obserwujemy mniejszą liczbę aktywnych projektów w analogicznym przedziale czasowym, ale znacząco wyższe deklaracje inwestycyjne – wyjaśnia Monika Grzelak, zastępca dyrektora departamentu inwestycji w Polskiej Agencję Inwestycji i Handlu, komentując najnowsze dane PAIH dotyczące inwestycji zagranicznych w I połowie tego roku. Według danych, które „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza, łączna deklarowana wartość zagranicznych projektów sfinalizowanych przez PAIH sięgnęła wtedy 4,94 mld euro. To ponad siedmiokrotnie więcej niż rok wcześnie i najwięcej w historii PAIH.

Za ten rekord odpowiada amerykański gigant technologiczny Intel Corporation, który w połowie czerwca ogłosił decyzję o wartej 4,2 mln euro inwestycji w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini na Dolnym Śląsku. To nie tylko największa inwestycji branży high-tech w Polsce, ale i w całym naszym regionie Europy.

Więcej miejsc pracy

W pierwszej trójce największych projektów sfinalizowanych w I półroczu przez PAIH są też dwie inwestycje ogłoszone przez spółkę Robert Bosch, za prawie 400 mln euro (w tym budowa fabryki pomp ciepła pod Wrocławiem), oraz budowa fabryki opakowań z papieru przez amerykański Footprint za 86,2 mln dol.

Łącznie, uwzględniając również reinwestycje, PAIH zakończyła w pierwszym półroczu br. 38 projektów, czyli o kilkanaście mniej niż rok wcześniej. Jak zaznacza Monika Grzelak, zakończone w 2022 r. projekty pochodziły głównie z sektora MŚP, stąd ich duża liczba przy stosunkowo niższych nakładach inwestycyjnych i deklarowanym zatrudnieniu. W 2023 r., gdy PAIH współpracuje głównie z dużymi międzynarodowymi firmami wzrosła nie tylko wartość inwestycji, ale też podwoiły się deklaracje miejsc pracy (ponad 9,9 tys., z czego 2,5 tys. to zasługa Intela).

Czytaj więcej

Krzysztof Adam Kowalczyk: To nie polityka podkłada nogę inwestorom

– Aktualnie PAIH obsługuje 166 projektów, w ramach których inwestorzy deklarują inwestycje o wartości 10,82 mld euro, z zatrudnieniem na poziomie ponad 53,1 tys. osób – dodaje Monika Grzelak.

Podobnie, jak w poprzednich latach, także w I półroczu tego roku, w czołówce branż cieszących się największym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów są centra usług dla biznesu (12 zamkniętych w tym roku projektów). – Zainteresowanie Polską wśród inwestorów w nowoczesne usługi dla biznesu nadal jest bardzo duże – potwierdza Paweł Panczyj, dyrektor ds. strategii i rozwoju w Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

Związek, który zrzesza czołowych graczy z tej branży, obecnie jest zaangażowany w rozmowy dotyczące 17 nowych projektów inwestycyjnych. Zdaniem Pawła Panczyja, większość z nich powinna zostać sfinalizowana, już pod koniec sierpnia mogą się pojawić informacje o nowych centrach usług biznesowych w Polsce.

Czytaj więcej

Kolejna inwestycja w stolicy. Duży koncern szuka pracowników

Alicja Malok, dyrektor w firmie rekrutacyjnej Hays Poland potwierdza stały napływ zapytań od zagranicznych inwestorów. Najczęściej pochodzą od firm chcących rozwinąć w kraju swoje huby IT i cyberbezpieczeństwa, zakłady produkcyjne oraz centra usług.

Szansa na odbicie

Jak dodaje Dariusz Kubacki, wiceprezes ABSL ds. analiz biznesowych, w związku ze zmianami na arenie gospodarczej, społecznej i geopolitycznej, Europa staje się lokalizacją pierwszego wyboru, a Polska jest w tu w ścisłej czołówce. – Pod względem liczby transakcji, zarówno w Polsce, jak i na świecie, dominuje sektor IT, ale przybywa też inwestycji w najbardziej zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe (B+R) – dodaje Kubacki.

Eksperci ABSL zwracają uwagę na dłuższy proces podejmowania decyzji inwestycyjnych. Intel przygotowywał się trzy lata, a amerykański gigant bankowy BNY Mellon prowadził w Polsce rozmowy przez 2,5 roku. – Proces decyzyjny wydłuża się ze względu na złożoność i charakter usług, które mają być realizowane w Polsce – mówi Paweł Panczyj.

Czytaj więcej

Polska nadal atrakcyjna. Inwestorzy nie przestraszyli się wojny za miedzą

Dariusz Kubacki wskazuje wśród powodów także dużą skalę inwestycji i zwiększoną niepewność co do perspektyw globalnej gospodarki. Jest jednak przekonany, że lokowanie inwestycji i rozwijanie działalności w Polsce przez światowych gigantów to sygnał dla pozostałych inwestorów, że jesteśmy wiarygodnym i bezpiecznym obszarem dla prowadzenia biznesu na globalną skalę.

Zdaniem ekspertów, jest szansa, że drugie półrocze przyniesie wzrost liczby projektów inwestycyjnych zagranicznych firm, choć o pobicie rekordu wartości będzie trudno. – Odbicie w inwestycjach może opóźniać dłuższy gospodarczy letarg w zachodniej Europie – ocenia Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Zwraca uwagę na kilka czynników, które sprzyjają Polsce. Jednym z nich jest nasilony po pandemii trend do reshoringhu i nearshoringu, czyli przenoszenia produkcji na bliższe rynki, co w przypadku inwestorów z Europy Zachodniej oznacza często kraje naszego regionu.

Czytaj więcej

Intel wybiera Niemcy, ale zainwestuje też w Polsce

Nawet jeśli zachodnie firmy nadal zlecają dużą część produkcji w tańszych krajach Azji, to teraz, chcąc obniżyć ryzyko, decydują się często na dywersyfikację dostaw z Europy. Co więcej, bardzo wielu inwestorów docenia wysoką jakość produkcji i usług w krajach naszego regionu, w tym w Polsce. Nie bez znaczenia jest też geopolityka, która – jak ocenia główny ekonomista KIG – odgrywa duże znaczenie w przypadku inwestycji z USA. Ich napływ pomoże wzmocnić gospodarkę Polski, która będąc wschodnią flanką NATO będzie wtedy mogła z własnych środków zwiększać nakłady na obronność.

Dzięki naszemu członkostwu w NATO wojna w Ukrainie nie ma większego znaczenia dla inwestorów. Kluczową kwestią jest dostępność pracowników, przy czym obecnie chodzi przede wszystkim o ich jakość.

Opinia dla „Rz”
Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska

Perspektywy dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce są dobre, tym bardziej że w międzynarodowych raportach jesteśmy w ścisłej światowej czołówce państw będących najlepszą lokalizacją w przybliżaniu produkcji do odbiorców (nearshoringu). Z naszych analiz wynika, że napływ BIZ do Polski w dużym stopniu zależy od sytuacji gospodarczej w strefie euro, która wchodzi w kolejne spowolnienie. Dlatego w 2024 roku powinniśmy zobaczyć odbicie zagranicznych inwestycji – pod warunkiem że nastąpi trwałe ożywienie gospodarcze w strefie euro, zakończymy spór z Unią Europejską i dostaniemy środki z KPO. I o ile nie będzie eskalacji wojny w Ukrainie ani poważniejszych napięć na naszej wschodniej granicy.

– W 2023 r. współpracujemy głównie z dużymi międzynarodowymi firmami i dlatego obserwujemy mniejszą liczbę aktywnych projektów w analogicznym przedziale czasowym, ale znacząco wyższe deklaracje inwestycyjne – wyjaśnia Monika Grzelak, zastępca dyrektora departamentu inwestycji w Polskiej Agencję Inwestycji i Handlu, komentując najnowsze dane PAIH dotyczące inwestycji zagranicznych w I połowie tego roku. Według danych, które „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza, łączna deklarowana wartość zagranicznych projektów sfinalizowanych przez PAIH sięgnęła wtedy 4,94 mld euro. To ponad siedmiokrotnie więcej niż rok wcześnie i najwięcej w historii PAIH.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Melinda Gates odchodzi z fundacji i zabiera ze sobą miliardy dolarów
Biznes
Poczta Polska stanie. Nadciąga fala strajków
Materiał partnera
Jakie benefity pozwalają utrzymać klientów?
Biznes
Sukces „Wybierz Francję”. Koncerny deklarują łącznie 16 mld dolarów inwestycji
Biznes
Firmy z Litwy wysyłały do Rosji mikrochipy wykorzystywane w rakietach