Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.07.2023 06:19 Publikacja: 19.07.2023 03:00
Rakietowy Miecznik istnieje na razie w postaci komputerowej wizualizacji. PGZ zapewnia, że uczyniono wszystko, by stał się faktem
Foto: mat. pras.
Efekty wieloletnich analiz i przygotowań widać na razie na lądzie, czyli w rodzimych stoczniach. To zresztą istotna część planów resortu obrony. Na budowie licencyjnych mieczników ma zyskać także osłabiony przez gospodarcze spowolnienie przemysł okrętowy.
Eksperci militarni w jednym są zgodni: największą dziś inwestycję w Marynarce Wojennej, której celem jest dostarczenie flocie w ciągu najbliższej dekady nowoczesnych okrętów rakietowych, starannie zaplanowano, a rozpoczęte już inwestycje infrastrukturalne poprzedziły solidne analizy. Teraz – już po wyborze brytyjskiej technologii, opartej na konstrukcji fregat AH 140 Arrowhead stoczniowej grupy Babcock, wskazaniu firmy Thales jako dostawcy zintegrowanego systemu walki i wreszcie precyzyjnym określeniu przez marynarkę zestawu uzbrojenia rakietowego opartego na przeciwokrętowych wyrzutniach pocisków RBS15 szwedzkiego Saaba, Sea Ceptor CAMM, czy amerykańskiego Vertical Launch System Lockheed Martin – rozpoczęto intensywne przygotowania infrastruktury produkcyjnej w PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu, ale także w prywatnej gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding.
Amerykański producent półprzewodników Texas Instruments zainwestuje ponad 60 miliardów dolarów w rozbudowę produ...
Rząd Kanady objął sankcjami krewnych i otoczenie Władimira Putina. Na czarnej liście są m.in. była żona Putina,...
Celujemy w ponad 2 mld zł przychodów rocznie i ekspansję zagraniczną – mówi Michał Wróblewski, prezes Rockfinu.
Polska zmaga się z nadprodukcją OZE. KE planuje zakaz importu rosyjskiego gazu od 1 stycznia 2026 roku. Trump ni...
Polski bank z wyróżnieniem w kategorii Metaverse. Międzynarodowe jury doceniło innowacyjną kampanię Pekao dla młodych klientów.
Wyzwania i szanse transformacji energetycznej były tematem nowego odcinka podcastu „E.ON Talks”. Uczestniczące w...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas