Zaskakująco duży pesymizm polskich firm w kwestii ESG

Rodzime firmy chętnie deklarują walkę ze zmianami klimatu, ale realizacja założonych celów jest dużym wyzwaniem. Jedną z kluczowych przeszkód jest brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Publikacja: 22.06.2023 03:00

Zaskakująco duży pesymizm polskich firm w kwestii ESG

Foto: Bloomberg

Prowadzenie biznesu zgodnie z zasadami ESG obniża ryzyko, zwiększa konkurencyjność, a w ujęciu długoterminowym przekłada się na wzrost wyceny. Spółki działające w Polsce podejmują coraz więcej kroków w kierunku zrównoważonego biznesu, ale nadal pod wieloma względami odstajemy od globalnej średniej.

Pesymizm znad Wisły

Rodzime firmy chętnie deklarują redukcję emisji, ale ich cele są – uśredniając – niższe niż firm na świecie. W Polsce tylko 21 proc. spółek zadeklarowało ujemną emisję dwutlenku węgla, a 13 proc. zerową – wynika z najnowszego badania EY.

Niemal dwie trzecie globalnych spółek zakłada, że świat zmniejszy emisję o co najmniej 45 proc. do 2030 r. względem 2010 r. Wśród polskich firm ten odsetek jest o ponad połowę niższy. Jeszcze większy pesymizm płynie z odpowiedzi na pytanie, czy świat uniknie globalnego wzrostu temperatury o 1,5 stopnia. Średnia globalna to 65 proc. twierdzących odpowiedzi, a od firm z Polski – zaledwie 27 proc.

Czytaj więcej

Polskie start-upy rozchwytywane. Współpraca Dawida z Goliatem staje się modna

Sześć na dziesięć globalnych przedsiębiorstw planuje w ciągu najbliższego roku zwiększyć wydatki na ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W przypadku polskich firm jedna trzecia nie zamierza zwiększać wydatków, 33 proc. chce trochę je zwiększyć, a 23 proc. zdecydowanie.

Ciekawie wyglądają odpowiedzi na pytanie o to, z jakimi podmiotami firmy nawiązują strategiczne partnerstwa w zakresie zmian klimatu. Najczęściej wskazywani są dostawcy– zarówno w Polsce, jak i globalnie, ale w kolejnych przykładach widać już znaczącą różnicę. Wśród polskich firm widać duży sceptycyzm do współpracy z rządem i politykami. Globalne na tę współpracę wskazuje 49 proc., a w Polsce tylko 28 proc. ankietowanych. Rodzime firmy są też bardziej sceptyczne w zakresie współpracy dotyczącej ESG z konkurencją, instytucjami naukowymi i start-upami.

Walka o kadry

Kluczową przeszkodą w realizacji celów ESG jest brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Na taką odpowiedź wskazuje ponad jedna trzecia firm. Nic więc dziwnego, że eksperci z tej dziedziny mają mocną pozycję na rynku pracy. Obecnie specjaliści ds. ESG zarabiają od 9 do 12 tys. zł brutto miesięcznie, a dyrektorzy od 28 do nawet 45 tys. zł.

– Jak wynika z naszego badania, przeprowadzonego na rzecz kampanii Sustainability Insights, dwóch na trzech kandydatów twierdzi, że realizacja celów zrównoważonego rozwoju w potencjalnym miejscu pracy jest dla nich istotna, a ponad 4 na 10, że brak takiego programu mógłby negatywnie wpłynąć na ich decyzję o podjęciu pracy – wskazuje Radosław Szafrański, dyrektor zarządzający PageGroup Polska.

Dużym wyzwaniem jest nie tylko realizacja celów ESG, ale też ich mierzenie oraz raportowanie – szczególnie w kontekście unijnych zmian legislacyjnych, dotyczących konieczności audytu sprawozdań niefinansowych. To z kolei wymaga dodatkowych szkoleń wśród audytorów. Z drugiej strony to dla branży szansa na oferowanie nowych usług. Te tradycyjne, stricte audytorskie z roku na rok odpowiadają za coraz mniejszą część przychodów dużych grup audytorsko-doradczych.

Maraton, a nie sprint

Rodzime firmy patrzą raczej na doraźne efekty działań, podczas gdy globalnie menedżerowie koncentrują się na bardziej długofalowym podejściu – wynika z badania EY. To niepokojąca tendencja, która może utrudniać rodzimym firmom utrzymanie mocnych pozycji rynkowych na międzynarodowych rynkach i obniżać ich atrakcyjność w oczach inwestorów. Argumentem za odstawieniem ESG na boczny tor nie powinno być spowolnienie gospodarcze.

– Globalne zawirowania ekonomiczne to element krótkoterminowego cyklu makroekonomicznego. Natomiast budowa odpowiedzialnego podejścia do prowadzenia biznesu to trend długoterminowy - podkreśla Paweł Gieryński, partner zarządzający Abris Capital Partners. Dodaje, że uwzględnianie czynników ESG w decyzjach inwestycyjnych tak naprawdę dopiero się rozpoczyna i w perspektywie długookresowej zjawisko to będzie nabierało coraz większego znaczenia.

Czytaj więcej

Mocne przetasowania na rynku audytu. Mali mają problem

W ostatnich latach wartość inwestycji w aktywa ESG systematycznie rosła, ale w 2022 r. spadła. Był to jednak skutek zawirowań geopolitycznych i nowych regulacji w zakresie klasyfikacji zielonych inwestycji. Wprowadzenie rozporządzenia różnicującego fundusze na „jasno-” i „ciemnozielone” skutkowało tylko w czwartym kwartale ubiegłego roku spadkiem tych drugich o 40 proc. – podaje agencja analityczna Morningstar.

Inwestycja w aktywa ESG w perspektywie długookresowej się opłaca. Potwierdzeniem tego jest chociażby to, że fundusze ESG osiągnęły dotychczas wyższe stopy zwrotu niż indeksy szerokiego rynku. Tomasz Wiśniewski, koordynator strategii ESG dla rynku kapitałowego GPW, wskazuje na notowania indeksu 1800 największych spółek światowych w relacji do liderów ESG tego indeksu. Indeks szerokiego rynku w ciągu 20 lat wzrósł o 180 proc., natomiast indeks ESG zyskał w tym czasie 320 proc. Ostatnie dane potwierdzają odwrócenie spadkowego trendu inwestycji w fundusze ESG: w I kwartale 2023 r. wpłynęły do nich środki o wartości 33 mld dol.

Prowadzenie biznesu zgodnie z zasadami ESG obniża ryzyko, zwiększa konkurencyjność, a w ujęciu długoterminowym przekłada się na wzrost wyceny. Spółki działające w Polsce podejmują coraz więcej kroków w kierunku zrównoważonego biznesu, ale nadal pod wieloma względami odstajemy od globalnej średniej.

Pesymizm znad Wisły

Pozostało 94% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Jeden diament odmieni los zadłużonego mieszkańca Indii
Biznes
Unikalna kolekcja autografów sprzedana za 78 tys. funtów. Najdroższy Mao Zedong
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder