Oskary biznesu 2023. "Nie bójcie się przewracać i wstawać"

Wizja, dążenie do innowacji, determinacja i pasja łączą tegorocznych laureatów prestiżowych nagród Polskiej Rady Biznesu.

Publikacja: 30.05.2023 15:21

Jakub Wygnański, założyciel i prezes pracowni STOCZNIA, Marta Półtorak, prezes spółki Marma Polskie

Jakub Wygnański, założyciel i prezes pracowni STOCZNIA, Marta Półtorak, prezes spółki Marma Polskie Folie, Piotr Harasimowicz, założyciel i prezes Vector Synergy i prof. Katarzyna Pisarska, prezeska Polskiej Fundacji Normana Daviesa

Foto: PRB

Piotr Harasimowicz, założyciel i prezes Vector Synergy, Marta Półtorak, prezes spółki Marma Polskie Folie i Jakub Wygnański, założyciel i prezes pracowni STOCZNIA odebrali w poniedziałek podczas uroczystej gali statuetki laureatów 12. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Wizja i Innowacje

- Chciałbym powiedzieć dwa słowa do  młodych  wizjonerów i wizjonerek, marzycieli i marzycielek tego świata; nie bójcie się ciężko pracować, nie bójcie się sięgać wysoko,  nie bójcie się przewracać i wstawać-bo to jest właśnie moja droga. Droga chłopaka, który urodził się małym mieście w Choszcznie w zachodniopomorskim, który się wychował się w bloku z wielkiej płyty, a teraz stoi tu gdzie, stoi – mówił Piotr Harasimowicz, laureat Nagrody Polskiej Rady Biznesu w kategorii Wizja i Innowacje.

Piotr Harasimowicz, założyciel i prezes Vector Synergy

Piotr Harasimowicz, założyciel i prezes Vector Synergy

PRB

Nagroda w tej kategorii, której patronuje zarząd PRB, jest przyznawana  za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej. Robi to Piotr Harasimowicz - założyciel i prezes firmy Vector Synergy, która świadczy usługi konsultingu IT i cyberbezpieczeństwa dla instytucji z sektora obronnego i kosmicznego. Firma Harasimowicza stworzyła m.in. CDeX, nazywany też poligonem cybernetycznym – symulator ataków hakerskich, w którym została odwzorowana pełna infrastruktura IT organizacji z serwerami, komputerami i zabezpieczeniami. Wśród klientów Vector Synergy są m.in. NATO, Unia Europejska czy Europejska Agencja Kosmiczna.

Obok nowych technologii pasją Harasimowicza jest żeglarstwo, a prezes Vector Synergy jest też założycielem Fundacji HRM Racing umożliwiającej rozwój utalentowanym polskim żeglarzom.

Sukces

Marta Półtorak

Marta Półtorak

PRB

O dużym znaczeniu konkursów biznesowych dla przedsiębiorców mówiła Marta Półtorak, prezes spółki Marma Polskie Folie, działającej w ramach grupy kapitałowej Marma - laureatka tegorocznej Nagrody PRB im. Jana Kulczyka w kategorii Sukces, przyznawanej za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek. Takim projektem Marty Półtorak jest zbudowanie (wspólnie z mężem - jak zaznaczała laureatka) firmy mającej obecnie ponad 30-letnią tradycję i będącej jednym z liderów przetwórców tworzyw sztucznych w Europie.

Na tym nie koniec, bo rzeszowska przedsiębiorczyni zarządza także spółką Develop Investment, która jest właścicielem Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall, największego wielofunkcyjnego kompleksu stolicy Podkarpacia, łączącego świat biznesu, kultury, handlu i rozrywki. Prowadzi ponadto spółkę Hotele Grupy Marma, która przed dekadą otworzyła pierwszy na Podkarpaciu hotel Hilton Garden Inn w Rzeszowie. - Biznes w naszym kraju nigdy nie cieszył się specjalną atencją, więc tym bardziej jestem wzruszona i cieszę się z nagrody - podkreślała Marta Półtorak.

Działalność społeczna

Jakub Wygnański, założyciel i prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA, współtwórca Fu

Jakub Wygnański, założyciel i prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA, współtwórca Funduszu Obywatelskiego

PRB

Radości i dumy z nagrody PRB nie krył Jakub Wygnański – założyciel i prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA, a także współtwórca Funduszu Obywatelskiego, który gromadzi środki na rzecz inicjatyw chroniących ład demokratyczny w Polsce. To on zdobył w tym roku Nagrodę PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii Działalność społeczna – za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym. Odbierając statuetkę nagrody, Jakub Wygnański apelował o współpracę biznesu, NGO-ów i samorządów.

– Musimy obudzić w sobie muszkieterskiego ducha i opierać się o siebie plecami - to dotyczy niezależnych mediów, to dotyczy biznesu, samorządów, ugrupowań politycznych, aktywistów - bo dzisiaj jest czas graniczny – podkreślał Wygnański, który już w latach 80. XX wieku działał w opozycji demokratycznej, był sekretarzem Henryka Wujca, uczestnikiem rozmów Okrągłego Stołu i jednym z animatorów ruchu organizacji pozarządowych w Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych.

Nagroda Specjalna PRB im. Jana Wejcherta

prof. Katarzyna Pisarska, prezeska Polskiej Fundacji Normana Daviesa

prof. Katarzyna Pisarska, prezeska Polskiej Fundacji Normana Daviesa

PRB

Kapituła przyznała też Nagrodę Specjalną PRB im. Jana Wejcherta, którą uhonorowano prof. Normana Daviesa, historyka angielsko-walijskiego pochodzenia, profesora Uniwersytetu Londyńskiego, doctora honoris causa 6 polskich uniwersytetów, autora prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich, m.in. książek „Boże igrzysko” i „Powstanie ‘44”, które zyskały status bestsellerów nie tylko w Polsce, lecz także w krajach anglojęzycznych. Nagrodę w imieniu profesora Daviesa, który nie mógł wziąć udziału w uroczystości, odebrała prof. Katarzyna Pisarska, prezeska Polskiej Fundacji Normana Daviesa.

Laureaci i nominowani do Nagrody Polskiej Rady Biznesu w 2023 r.

Laureaci i nominowani do Nagrody Polskiej Rady Biznesu w 2023 r.

PRB

Piotr Harasimowicz, założyciel i prezes Vector Synergy, Marta Półtorak, prezes spółki Marma Polskie Folie i Jakub Wygnański, założyciel i prezes pracowni STOCZNIA odebrali w poniedziałek podczas uroczystej gali statuetki laureatów 12. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Wizja i Innowacje

Pozostało 94% artykułu
Biznes
Jeden diament odmieni los zadłużonego mieszkańca Indii
Biznes
Unikalna kolekcja autografów sprzedana za 78 tys. funtów. Najdroższy Mao Zedong
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder