Światowy dzień hasła przypada co roku w pierwszy czwartek maja. To dobra okazja, żeby zastanowić się nad tym czy dobrze zabezpieczamy swoje dane. Globalne statystyki które przywołuje Cisco, są niepokojące: najpopularniejsze hasła są nadal łatwe do odgadnięcia.
Najpopularniejszymi hasłami w 2022 r. były: password, 123456, 123456789 oraz guest - podają analitycy CompariTech. Z kolei Google informuje, że aż 24 proc. Amerykanów jako hasło ustawiało różne wariacje słów abc123, Password, 123456 czy Iloveyou. Aż 59 proc. użytkowników komputerów jako hasła używa swojego imienia lub daty urodzin, imion ulubionych zwierzaków, partnerów czy dzieci. Wydawać by się mogło, że przykładem świecą specjaliści od IT. Niestety, używają oni ponownie haseł częściej niż przeciętni użytkownicy: według Ponemon Institute aż połowa przebadanych specjalistów IT przyznała, że wykorzystuje ponownie te same hasła.
Czytaj więcej
Rok 2021 był rekordowy pod względem liczby przeprowadzonych na świecie cyberataków. W 2022 będzie ich jeszcze więcej. Gospodarki stracą na tym setki miliardów.
Tymczasem aktywność hakerów systematycznie rośnie. W 2022 r. doprowadzili do wycieku ponad 721 milionów haseł. W tym kontekście niepokoić może fakt, że tylko 45 proc. użytkowników zmienia swoje hasło po cyberataku na ich dane.
Jak powinno wyglądać silne i bezpieczne hasło? Eksperci CSIRT NASK opracowali wytyczne dotyczące haseł, a dwie najważniejsze zasady to odpowiednia długość (minimum 12 znaków, najlepiej zastosować całe zdanie lub frazę złożoną z co najmniej pięciu słów) oraz oryginalność (czyli unikanie schematów, popularnych słów i kombinacji klawiszy). Jedną z opcji jest skorzystanie z menedżera haseł, ale musimy pamiętać, że takie hasło będzie trudne do zapamiętania.