Ruszyła wielka kopalnia miedzi w Mongolii. Wystarczy dla 6 mln e-aut rocznie

W Mongolii rozpoczęto uroczyście eksploatację gigantycznej głębinowej kopalni miedzi przez spółkę j. v. rządu tego kraju i grupę Rio Tinto. Ten metal wystarczy do produkcji 6 mln e-aut rocznie.

Publikacja: 13.03.2023 18:04

Premier Mongolii Luvsannamsrain Ojun-Erdene (L) i prezes Rio Tinto Jakob Strausholm (P)

Premier Mongolii Luvsannamsrain Ojun-Erdene (L) i prezes Rio Tinto Jakob Strausholm (P)

Foto: AFP

Angielsko-australijski gigant wydobywczy Rio Tinto wykorzystywał od 2013 r. odkrywkową część kopalni Oju Tołgoi (Turkusowe Wzgórze) na pustyni Gobi, 150 km od granicy z Chinami. Złoże miedzi ocenia się jako jedno z największych wykrytych dotąd na świecie. Rozbudowa kopalni o część głębinową opóźniła się o kilka lat z powodu dużych różnic zdań obu partnerów co do udziału w finansowaniu projektu, podziału zysków i jego wpływu na środowisko. W uroczystym wydobyciu pierwszego urobku z głębokości 1300 metrów uczestniczyli m.in. premier Mongolii, Luvsannamsrain Ojun-Erdene i prezes Rio Tinto, Jakob Strausholm — podała agencja prasowa Montsame.

Kopalnię eksploatuje spółka j. v. Turquoise Hill (Turkusowe Wzgórze), w której Rio Tinto ma 66 proc. udziałów, a 34 proc. należą do władz Mongolii. Pierwszą umowę o eksploatowaniu złoża podpisano w 2009 r., Rio Tinto zainwestowała w Mongolii od 2010 r. ok. 15 mld dolarów, potem doszło do kontrowersji o podział kosztów i zysków, nowe porozumienie z 2015 r. aktualizowane w styczniu 2022 pozwoliło dokończyć prace przy budowie szybów wydobywczych za łączne ponad 7 mld dolarów. Spółka kopalniana współpracuje już z ok. 500 miejscowymi dostawcami, zatrudnia 20 tys. ludzi. Do 2030 r. mongolska kopalnia będzie czwartym największym na świecie ośrodkiem wydobycia miedzi.

Czytaj więcej

Oddala się zakaz sprzedaży aut spalinowych. UE może dopuścić e-paliwa

Samo złoże zapewni średnie wydobycie po 500 tys. ton miedzi rocznie w latach 2028-36, a w ciągu dalszych 30 lat istnienia kopalni będzie dawać po 290 ton rocznie. Produkcja z lat 2028-36 wystarczy na wypuszczanie na świecie po 6 mln pojazdów elektrycznych rocznie.

Premier Mongolii powiedział m.in., że następna faza partnerstwa umożliwi kontynuowanie udanej polityki nowego odrodzenia Mongolii i strategii dywersyfikacji gospodarczej „Vision 2050”. Zdaniem szefa Rio Tinto, miedź z tej kopalni wysokiej technologii o naprawdę światowej klasie przyczyni się do elektryfikacji (transportu) niezbędnej do osiągnięcia przyszłości z zerową netto emisją spalin, a firmie pozwoli rozwijać dział miedzi — podał portal International Mining.

Rio Tinto zmniejszyła w 2022 r. zysk netto o 41 proc. do 12,4 mld dolarów, po rekordowym 2021 r., z powodu wahań cen surowców, wzrostu kosztów energii i materiałów potrzebnych do utrzymania wydobycia. Spadła rentowność grupy w wydobyciu rudy żelaza, aluminium i miedzi. Sprzedaż metali Chinom, największemu odbiorcy Rio Tinto, zmalała do 32 mld dolarów z3 8 mln rok wcześniej — odnotowała AFP.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Materiał Promocyjny
Świat w Smart TV
Biznes
iPhony będą produkowane w Indiach. Foxconn otwiera nową fabrykę w 2024 r.
Biznes
Poczta na równi pochyłej. Państwowy moloch ma problem
Biznes
Chińska gwiazda bankowości siedzi w areszcie. Władze twierdzą, że za korupcję
Biznes
Europa podwaja flotę powietrzną do walki z pożarami lasów