Azerbejdżan zabiega o inwestorów z Polski

Bogaty w ropę i gaz ziemny kraj kusi polskich przedsiębiorców możliwościami rozwoju w utworzonej niedawno Wolnej Strefie Ekonomicznej Alat tuż przy porcie w Baku.

Publikacja: 28.01.2023 15:58

Azerbejdżan zabiega o inwestorów z Polski

Foto: materiały prasowe

- Strategiczna lokalizacja, nowoczesna infrastruktura, przyjazne dla biznesu otoczenie oraz specjalne zachęty dla inwestorów- to silne atuty działającej od ponad półtora roku

Wolnej Strefy Ekonomicznej Alat (w skrócie AFEZ), jakie podkreślał jej dyrektor, Valeh Alasgarov, podczas spotkania z polskimi przedsiębiorcami w Warszawie.

W prezentacji AFEZ a także możliwości inwestycyjnych i biznesowych w Azerbejdżanie uczestniczyło około setki przedstawicieli polskich firm, organizacji biznesowych a także Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która mocno wspiera rozwój współpracy między naszymi krajami. (Dzień wcześniej PAIH podpisała z AFEZ porozumienie o współpracy.)

Zarówno Nargiz Gurbanova, ambasador Azerbejdżanu w Polsce, jak również Zdzisław Sokal, wiceprezes PAIH podkreślają niewykorzystany wciąż potencjał tej współpracy, w tym dwustronnej wymiany handlowej. Jej wartość przekroczyła w ubiegłym roku 111 mln dolarów.(Z czego 105,5 mln przypadało na polski eksport do Azerbejdżanu).

- Liczymy, że w tym roku zanotujemy znaczący wzrost w naszej wymianie handlowej- podkreślała podczas czwartkowego spotkania Nargiz Gurbanova zwracając też uwagę na potencjał inwestycyjny Azerbejdżanu. Doceniło go już sporo firm z Unii Europejskiej- wartość unijnych inwestycji w Azerbejdżanie przekroczyła pod koniec zeszłego roku 35 miliardów Euro przy ponad 900 działających tam firmach z krajów Unii. (Azerbejdżan będący największą gospodarką Południowego Kaukazu i czołowym eksporterem ropy i gazu, odpowiada za 80 proc. handlu z Unią Europejską w tym regionie).

Obudzić potencjał

Polski biznes na razie ma tam niewielką reprezentację; według danych ambasady Azerbejdżanu, jest tam zarejestrowanych 27 polskich firm, głównie handlowych, logistycznych, budowlanych i przemysłowych.

Tymczasem, jak podkreślała ambasador Gurbanova, Polska może odegrać ważną rolę n.p.w rozwoju branży IT w Azerbejdżanie, wprowadzając tam zaawansowane rozwiązania technologiczne. Potencjalnym obszarem do współpracy jest też energetyka odnawialna- wiatrowa, słoneczna oraz biopaliwa.

- Azerbejdżan to nasz ważny partner w regionie Kaukazu i atrakcyjny kierunek dla nadwiślańskiego biznesu, szczególnie w takich sektorach jak: budowlany, transportowy, rolno-spożywczy, farmaceutyczny i medyczny, czy gospodarki odpadami. W naszych relacjach handlowych wciąż drzemie niewykorzystany potencjał, który jako PAIH jesteśmy zdeterminowani obudzić - podkreśla Zdzisław Sokal. W obudzeniu tego potencjału mają pomóc działania podejmowane przez PAIH, w tym włączenie Azerbejdżanu (w styczniu 2022 r.) do programu Poland. Business Harbour, który ułatwia specjalistom IT, start-upom i innym firmom relokację na terytorium Polski.

W październiku 2022 r. podczas Polsko-Azerbejdżańskiego Forum Biznesowego PAIH podpisała porozumienie o współpracy ze swoim odpowiednikiem w Azerbejdżanie – AZPROMO. Jak zaznacza Zdzisław Sokal, oba te porozumienia - z AZPROMO i AFEZ - pozwolą agencji lepiej działać na rzecz intensyfikacji relacji gospodarczych między Polską a Azerbejdżanem wychodząc naprzeciw potrzebom firm zainteresowanych eksportem do Azerbejdżanu, współpracą z azerbejdżańskimi przedsiębiorcami a także inwestycjami w tym kraju.

Kierunek eksport

Przedstawiciele AFEZ, którzy podczas pobytu w Warszawie odbyli też serię dwustronnych spotkań z czołowymi organizacjami polskich przedsiębiorców, liczą, że potencjał rozwoju biznesu w strefie Alat, która jako jedyna w regionie rządzi się własnymi regulacjami (ma odrębny system celny i podatkowy- z zerowymi stawkami),przyciągnie polskie firmy.

Zlokalizowana na wybrzeżu Morza Kaspijskiego AFEZ oferuje bowiem zagranicznym inwestorom nie tylko przejrzystą i prostą ścieżkę w procesie inwestycyjnym, ale także ułatwiony dostęp do rynków Środkowej Azji i Bliskiego Wschodu. Warunek – będący jednocześnie zachętą –jest jeden; AFEZ stawia na inwestycje eksportowe o dużej wartości dodanej oczekując, że 75 proc. wytwarzanych tam produktów i usług będzie trafiało na eksport.

- Strategiczna lokalizacja, nowoczesna infrastruktura, przyjazne dla biznesu otoczenie oraz specjalne zachęty dla inwestorów- to silne atuty działającej od ponad półtora roku

Wolnej Strefy Ekonomicznej Alat (w skrócie AFEZ), jakie podkreślał jej dyrektor, Valeh Alasgarov, podczas spotkania z polskimi przedsiębiorcami w Warszawie.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Dobre 30 lat leasingu. Będą kolejne rekordy
Biznes
Nowy zakład Azotów pełną parą ruszy za kilka miesięcy
Biznes
UE zamienia słowa w czyny: broń dla Ukrainy za rosyjskie pieniądze
Materiał partnera
Samochód elektryczny potrzebuje energii tak samo jak telefon
Biznes
Sztuczna inteligencja jest lustrem ludzkości