Największy europejski producent oprogramowania SAP dołącza do ostatniej fali zwolnień w globalnej branży technologicznej, likwidując tysiące miejsc pracy. Dyrektor generalny Christian Klein poinformował, że w wyniku restrukturyzacji zostanie zlikwidowanych 3000 miejsc pracy. Odpowiada to około 2,5 proc. całkowitej siły roboczej koncernu. Tylko w Niemczech pracę straci 200 pracowników.

Czytaj więcej

Trzęsienie ziemi w Google. 12 tys. osób straci pracę

Wraz z redukcją zatrudnienia SAP chce skoncentrować się na rozwoju w tradycyjnym obszarze oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) - powiedział Klein. Dyrektor finansowy Luka Mucic poinformował, że firma chce obniżyć roczne koszty o 350 mln euro. Oczekuje się, że większość tych oszczędności uda się osiągnąć dopiero w 2024 roku.

Wycofanie się z Rosji i zwiększenie wydatków na badania i rozwój spowodowało spadek zysków SAP w 2022 roku. Wynik operacyjny spadł w zeszłym roku po uwzględnieniu różnic kursowych o 7 proc. do 8,03 mld euro. Zysk netto spadł nawet o 39 procent do 4,08 euro na akcję. Tutaj dodatkowo obciążył słabszy wynik finansowy pionu venture capital Sapphire Ventures. Natomiast wciąż rozwijający się biznes w chmurze po raz kolejny mocno zyskał. Tutaj sprzedaż skorygowana o różnice kursowe wzrosła o 24 procent do 12,556 mld euro w 2022 roku.

Czytaj więcej

Kryzys dosięgnął gigantów. Amazon i Microsoft rozpoczynają masowe zwolnienia

Przychody całej grupy wzrosły o 5 procent do 30,871 mld euro. W czwartym kwartale wskaźniki te wzrosły o 22 proc. do 3,392 mld euro i o 1 proc. do 8,436 mld euro. Zysk operacyjny wzrósł o 2 procent do 2,581 miliarda euro na koniec roku, po spadku o 8 procent w poprzednim kwartale.