Lista wstydu nadal jest długa. Które firmy zostały w Rosji?

Ponad tysiąc przedsiębiorstw ograniczyło działalność w Rosji. Ale tych, które ją prowadzą, jest wciąż dużo. Wśród nich są też podmioty z Polski.

Publikacja: 19.06.2022 21:05

Lista wstydu nadal jest długa. Które firmy zostały w Rosji?

Foto: Bloomberg

Canpack, Makrochem, MSU, Polpharma, TZMO, Black Red White, Lotos i PKN Orlen – to przykłady firm z Polski obecnych na tzw. liście wstydu, publikowanej przez naukowców z Uniwersytetu Yale. Zdecydowana większość wspomnianych firm zapowiada ograniczenie działalności w Rosji. Wstrzymują inwestycje (Canpack, TZMO) lub deklarują sprzedaż aktywów (Cersanit). Od Rosji odcinają się paliwowe koncerny.

– Spółka zakłada pełne odejście od dostaw ropy z kierunku rosyjskiego w 2023 r. Trwają prace mające na celu przygotowanie zakładu na ten moment. To zarówno poszukiwanie nowych kierunków dostaw, jak i przeorganizowanie pracy rafinerii – poinformowali nas przedstawiciele biura prasowego Lotosu. Podkreślili, że od 24 lutego (dzień wybuchu wojny) Lotos nie zawierał transakcji na zakup ropy rosyjskiej na rynku spot, pozostając jedynie przy realizacji kontraktów terminowych obowiązujących do końca 2022 r. Również Orlen podkreśla, że od wybuchu wojny nie realizuje zakupów spotowych rosyjskiej ropy.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Biznes
Od 20 grudnia taniej na stacjach ORLEN. Promocja na paliwo jednak nie dla wszystkich
Biznes
eDO Post – nowa era bezpiecznej komunikacji cyfrowej dla biznesu
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Polska chce zmian w Zielonym Ładzie
Biznes
Honda i Nissan na drodze do fuzji. Szansa na przetrwanie i wyzwanie dla Toyoty
Biznes
Bezpieczna infrastruktura przemysłowa – kluczowa rola praktycznych szkoleń OT
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10