Amerykanie kolejny raz inwestują we Wrocławiu

Amerykański koncern 3M uruchomił w Polsce kolejną swoją inwestycję. We Wrocławiu otwarte zostało Centrum Usług Wspólnych. Ma obsługiwać 52 kraje regionu EMEA.

Publikacja: 05.06.2016 21:19

Amerykanie kolejny raz inwestują we Wrocławiu

Foto: materiały prasowe

Pracować będzie w nim ponad 400 wysoko wykwalifikowanych osób, odpowiedzialnych za procesy finansowe, zakupowe, kadrowe, IT, bezpieczeństwa czy zarządzania bazami. W negocjacjach finalizujących wrocławską inwestycję Amerykanów prowadziła Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZ).

Centrum jest jednym z trzech największych takich jednostek 3M na świecie. Koncern ma również ośrodki produkcyjne w Janowie oraz Rabce. W bliskiej przyszłości aż 70 proc. produkcji realizowanej przez 3M w Polsce ma być eksportowana na rynki Europy Środkowo - Wschodniej.

3M działa w Polsce od 25 lat i zainwestował już pół miliarda dolarów, z czego ponad 300 mln dolarów w stolicy Dolnego Śląska. Firma zatrudnia w polskich placówkach ponad 2000 pracowników i stawia na rozwijanie najbardziej zaawansowanych procesów produkcyjnych, do których niezbędne jest zaplecze naukowo - badawcze oraz usługowe. Od 2005 roku we Wrocławiu działa Centrum Badań i Rozwoju, a w 2013 roku firma otworzyła Centrum Innowacji. - W ciągu zaledwie kilku lat doprowadziliśmy do powstania we Wrocławiu  Superhubu - najszybciej rozwijającego się centrum produkcyjnego 3M na świecie - mówi Rafał Olejniczak, General Manager 3M Global Service Centre EMEA.

3M zainteresowane jest realizacją praktycznie każdego typu projektu inwestycyjnego  w Polsce - począwszy od produkcji poprzez rozwój produktu po segment usługowy. Jak podkreśla PAIZ, tego typu inwestorzy są obecnie w Polsce najbardziej pożądani. Agencja uczestniczyła w realizacji trzech polskich projektów inwestycyjnych 3M:  produkcyjnego, badawczego, a obecnie także usługowego.

Branża nowoczesnych usług biznesowych jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki, budowanym głownie w oparciu o zagranicznych inwestorów. W ubiegłym roku zatrudnienie w sektorze zwiększyło się r/r o przeszło 15 proc. W rocznym raporcie podsumowującym 2015 rok Fundacja Pro Progressio oszacowało łączna liczbę firm sektora usługowego w Polsce na 700, a liczbę zatrudnionych tam pracowników na 170 tysięcy. Rośnie także wielofunkcyjność i stopień zaawansowania realizowanych usług. Firmy, które przed laty rozpoczęły realizację prostych usług, rozbudowują portfolio o procesy bardziej zaawansowane.

Rozwój centrów usług stał się źródłem dodatkowych miejsc pracy również w sektorze towarów i usług konsumpcyjnych – w handlu, transporcie i łączności oraz w branży kultury i rekreacji. – Na każde 1000 pracowników centrów usług powstaje ponad 250 kolejnych miejsc w ich bezpośrednim otoczeniu – mówi główny analityk reprezentującej branżę usługowa organizacji ABSL, Janusz Górecki.

Biznes
Po ostatnich awariach X Elon Musk obiecuje powrót do pracy w swoich firmach 24/7
Biznes
Czarnogórskie biznesy Olega Deripaski. Sankcje są, ale układy też
Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP