Inwazja Rosji sprawia, że rynek chipów – mocno dotknięty już przez pandemię, zerwane łańcuchy dostaw i niewystarczającą podaż – wpadnie w jeszcze większe tarapaty – ostrzegają eksperci. I zaznaczają, że ryzyko jest ogromne, ponieważ Ukraina to największy na świecie producent neonu. A gaz ten wykorzystywany jest w fabrykach półprzewodników.
Wojna wpłynie zapewne na dostawy gazów technicznych do produkcji chipów wykorzystywanych w sprzętach RTV/AGD, komputerach oraz elektronice użytkowej, a nawet motoryzacji. Niedobory mogą skutkować jeszcze mniejszą produkcją i wzrostem cen podzespołów. Przed takim scenariuszem ostrzega firma analityczna Trend Force. Wskazuje, że choć Ukraina znajduje się daleko od najważniejszych fabryk chipów, które zlokalizowane są m.in. na Tajwanie, to wojna będzie mieć wpływ na ten rynek.
Na Ukrainie produkowane są takie gazy, jak argon, krypton czy ksenon. Ale kluczowy jest neon – nasz wschodni sąsiad odpowiada za ponad 70 proc. światowych jego dostaw (i ponad 90 proc. na rynek amerykański). Analitycy uspokajają, że fabryki półprzewodników i dostawcy surowca mają zapasy gazów, zatem linie produkcyjne nie staną. Jednak zamieszanie na rynku czy konieczność importu gazu z innych kierunków z pewnością nie pozostaną bez wpływu na ceny chipów (takie skutki były już w przypadku ataku Rosji na Ukrainę w 2014 r.). Trend Force prognozuje, że teraz neon może zdrożeć nawet o około 600 proc. Reuters podał, że ASML Holding, wiodący dostawca dla producentów chipów, który pracuje m.in. dla Intela czy Samsunga, już szuka alternatywnego źródła zaopatrzenia w ten gaz. Bloomberg informuje, że miejsce Ukrainy mogą zająć dostawcy z Japonii, Chin czy Tajwanu.
Jednak i to ostatnie państwo może znaleźć się w kłopotach. Jak pisze magazyn „US Army War College Quarterly", Pekin może chcieć zaatakować Tajwan. Analitycy wskazują, że jednym z celów miałyby być tamtejsze fabryki chipów. Eksperci w tym artykule sugerują, że Tajwan mógłby zastosować „taktykę spalonej ziemi", niszcząc zakłady Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Ltd (a TSMC to jeden z wiodących na świecie producentów układów scalonych). Ten czarny scenariusz oznaczałby kompletne trzęsienie ziemi nie tylko z punktu widzenia globalnego bezpieczeństwa, ale również zaopatrzenia w podzespoły niezbędne dla funkcjonowania nowoczesnego świata.