Rosja coraz bardziej nerwowo szuka za granicą producenta swojej szczepionki. Nie powiodły się rozmowy z Wiktorem Orbanem. Teraz także kanclerz Niemiec odmówiła Władimirowi Putinowi.

- Współpraca z Rosją przy europejskiej produkcji szczepionki Sputnik V jest możliwa dopiero po zarejestrowaniu szczepionki w UE - powiedziała na konferencji prasowej zastępca rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer, odpowiadając na pytanie dotyczące treści rozmowy telefonicznej między kanclerz Niemiec Angelą Merkel a prezydentem Rosji Władimirem Putinem przeprowadzonej 5 stycznia.

Wcześniej kremlowska służba prasowa podała, że Putin i Merkel rozmawiali o współpracy w walce z pandemią z naciskiem na możliwe perspektywy wspólnej produkcji szczepionek. Przywódcy zgodzili się na dalsze kontakty na ten temat między resortami zdrowia i innymi właściwymi strukturami obu krajów.

Czytaj także: Dlaczego Władimir Putin zwleka ze szczepieniem na COVID?

„Mogę powiedzieć, że kanclerz zwróciła uwagę (Putinowi - red.), że bilateralna współpraca w celu zwiększenia europejskich mocy produkcyjnych (w zakresie produkcji szczepionek) jest możliwa" - powiedziała Demmer, dodając, że „rozbudowa zdolności produkcyjnych w Europie pod potrzeby rosyjskiej szczepionki będzie możliwa, kiedy ta szczepionka zostanie dopuszczona przez Europejską Agencję Leków (EMA)." - cytuje agencja Prime.

Nie wiadomo, czy Rosjanie starają się o uzyskanie zgody EMA na wprowadzenie Sputnika V na rynek Wspólnoty. Wiadomo, że sami nie mają wystarczających mocy produkcyjnych, by nie tylko zaspokoić własne potrzeby, ale też krajów, z którymi Rosja podpisała umowy na dostawy szczepionek, m.in. Węgier, Wenezueli czy Białorusi. 5 stycznia do tego grona importerów Sputnika V dołączyła Serbia, której Rosjanie mają dostarczyć 2 mln dawek. W środę serbski minister spraw wewnętrznych Aleksandr Vulin i przewodniczący parlamentu Ivica Dacic zostali zaszczepieni rosyjską szczepionką.

W czym tkwi problem? Rosyjscy producenci szczepionki napotkali duże trudności: m.in. nie mogą ustabilizować szczepionki tak, aby wszystkie dawki miały te same cechy i spełniały wymagania, dowiedziała się gazeta The Bell w kręgach farmaceutycznych. Rosja od października prosiła Francję kanałami dyplomatycznymi o pomoc w rozpoczęciu masowej produkcji Sputnik V. Putin 29 października publicznie ogłosił brak w Rosji sprzętu do produkcji szczepionki: „Pozostaje teraz tylko kwestia zapewnienia wymaganej wielkości produkcji przemysłowej. Są tu pewne problemy, związane z obecnością lub brakiem niezbędnego sprzętu, jak to mówią, do wdrożenia masowej produkcji - przyznał prezydent.

Kirił Dmitriew, szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, który odpowiada za produkcję Sputnik V, spodziewa się, że w 2021 r będzie można wyprodukować poza Rosją 500 mln dawek szczepionki. Rosjanie zapewniają, że szczepionka na dostawy do Serbii będzie produkowana przez międzynarodowych partnerów w Indiach, Chinach, Korei Południowej i innych krajach".