Sektor dużych zbiorów danych rośnie o 40 procent rocznie, czyli siedmiokrotnie szybciej niż cały rynek informatyczny – podaje Komisja Europejska.
Szacuje się, że dzięki samej chmurze obliczeniowej do 2020 roku można stworzyć nawet 2,5 mln miejsc pracy i zwiększyć PKB Unii Europejskiej o 1 proc. rocznie.
Te liczby robią wrażenie, ale polski rynek usług chmurowych na razie jest małym elementem całej układanki. Jego wartość w 2016 r. wyniesie 500 mln zł – podaje PMR. Natomiast cechuje go wysoka, ponad 30-proc. dynamika. W kolejnych pięciu latach może zwolnić do ponad 20 proc. (w skali roku).
Szansa dla MŚP
Chmura została uwzględniona w najnowszym Programie Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Natomiast w sektorze prywatnym usługi w tym modelu najczęściej wybierają duże przedsiębiorstwa. Widać też jednak rosnące zainteresowanie właścicieli małych i średnich firm. To właśnie one będą w najbliższym czasie siłą napędową tego rynku. Eksperci podkreślają, że budowanie własnej infrastruktury IT jest mało efektywne.
Comarch szacuje, że dzięki chmurze przedsiębiorstwa mogą zaoszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent na kosztach informatyki. Chmura daje też możliwość przeniesienia kosztów z części inwestycyjnej do operacyjnej.