Honda zakłada większy zysk

Trzeci w Japonii producent samochodów podwyższył o 8,3 proc. prognozę rocznego zysku operacyjnego, bo zwiększył sprzedaż zwłaszcza w Azji, co pokryje skutki aprecjacji jena

Aktualizacja: 01.11.2016 13:55 Publikacja: 01.11.2016 13:38

Honda zakłada większy zysk

Foto: Bloomberg

Honda podała, że spodziewa się teraz 650 mld jenów (5,66 mld euro), o 50 mld więcej niż dotąd. Zysk netto powinien wynieść 415 mld wobec 390 mld dotychczas zakładanych.

W II kwartale (lipiec-wrzesień) grupa zwiększyła zysk operacyjny o 38,4 proc. do 228 mld jenów, osiągając znacznie więcej od 160,1 mld przewidywanych przez 11 analityków.

Poprawa jest możliwa dzięki znacznemu wzrostowi popytu w Chinach, drugim rynku Hondy. Sprzedaż po 9 miesiącach skoczyła o 26 proc. do 872 tys. samochodów, dwukrotnie modelu Civic, który ukazał się w tym roku w nowej wersji modelowej, popularna była też krzyżówka SUV XR-V. Sprzedaż w całej Azji wzrośnie do końca marca 2017 o 11 proc. do 1,915 mln sztuk., w II kwartale wzrost wyniósł 22 proc. Sprzedaż na świecie poprawi się o 5 proc. do 4,98 mln aut.

Japończycy obniżyli ponadto koszty operacyjne i związane z naprawami gwarancyjnymi, aby zlikwidować skutki aprecjacji jena; w ubiegłym roku musieli odpisać duże sumy na koszty wymiany generatorów gazu w poduszkach powietrznych Takaty.

- Dostrzegamy pozytywny wpływ nowych wersji. Civic doskonale sprzedaje się w Ameryce Płn., Chinach i Ameryce Płd — stwierdził wiceprezes Hondy, Seiji Kuraishi.

Chcą dotrzymać kroku wzrostowi popytu na limuzyny i SUV w Chinach Honda planuje nową fabrykę wraz z partnerem Dongfeng Motor. Honda sprzedaje ok. 40 proc. swej produkcji w Ameryce Płn, ale Chiny nabierają tempa, oba rynki powinny zrównać się w tym roku.

Japończycy produkują w Swindon w W. Brytanii ok. 140 tys Civic i CR-V rocznie, połowę eksportują do Unii. Kuraishi powiedział, że firma nie ma na razie zamiaru przenosić tej produkcji, przy podejmowaniu decyzji o swej przyszłości w tym kraju uwzględni wartość funta i sprawę ewentualnych ceł.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne