Według telewizji BBC powrót do w pełni normalnego rozkładu lotów może zająć czas nawet do poniedziałku wieczorem.

Przedstawiciele BA poinformowali, że wszystkie loty z lotniska Gatwick odbywają się od poniedziałku rano normalnie.

BA wraca do normalności

British Airways powiadomiły już w niedzielę, że wznowiły "prawie normalny rozkład" lotów z Gatwick i "większość połączeń" z Heathrow po tym, jak w sobotę na obu londyńskich lotniskach nastąpiła awaria systemów komputerowych przewoźnika.

W sobotę tysiące pasażerów zostało uziemionych, gdy awaria zmusiła BA do odwołania około 200 połączeń, a kolejnych 200 miało znaczące opóźnienia.

W specjalnym oświadczeniu firma przeprosiła pasażerów za opóźnienia i zapewniła, że służby informatyczne pracują nad jak najszybszym przywróceniem pełnej sprawności systemu. Linie lotnicze podkreśliły jednak, że nie ma dowodów na to, iż awaria jest skutkiem cyberataku.

Jednocześnie zaznaczono, że część samolotów i załóg znajduje się w wyniku opóźnienia w innym miejscu niż powinny, co może zakłócić część połączeń w niedzielę. Zaapelowano też do pasażerów o sprawdzanie statusu swojego lotu na stronie internetowej przewoźnika i nieprzyjeżdżanie na lotnisko, jeśli nie ma się potwierdzonej rezerwacji na nowy lot.

Związki zawodowe oskarżają

Tymczasem przedstawiciele związku zawodowego GMB podkreślili w rozmowie z BBC, że ich zdaniem problemu można było uniknąć, gdyby linie lotnicze nie zdecydowały się na przeniesienie w zeszłym roku do Indii wielu miejsc pracy związanych z systemami informatycznymi.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

BA odrzuciło ten zarzut, zaznaczając, że przeprowadzka nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo systemów.

Chaos na brytyjskich lotniskach został w weekend spotęgowany tzw. bank holiday - przedłożonym, majowym weekendem. Dzieci w wieku szkolnym mają również tygodniowe ferie wiosenne, co sprawia, że jest to jeden z najpopularniejszych okresów w roku na wyjazdy zagraniczne.

Nie pierwsza taka awaria

British Airways doświadczyły awarii także w lipcu i wrześniu 2016 roku, co również doprowadziło do poważnych opóźnień lotów. Wielka Brytania była jednym z krajów najbardziej poszkodowanych w wyniku globalnej serii ataków hakerskich, przeprowadzonych 12 maja na - jak ocenia Europol - ok. 200 tys. osób i organizacji w co najmniej 150 krajach na całym świecie.