Według telewizji BBC powrót do w pełni normalnego rozkładu lotów może zająć czas nawet do poniedziałku wieczorem.

Przedstawiciele BA poinformowali, że wszystkie loty z lotniska Gatwick odbywają się od poniedziałku rano normalnie.

BA wraca do normalności

British Airways powiadomiły już w niedzielę, że wznowiły "prawie normalny rozkład" lotów z Gatwick i "większość połączeń" z Heathrow po tym, jak w sobotę na obu londyńskich lotniskach nastąpiła awaria systemów komputerowych przewoźnika.

W sobotę tysiące pasażerów zostało uziemionych, gdy awaria zmusiła BA do odwołania około 200 połączeń, a kolejnych 200 miało znaczące opóźnienia.

W specjalnym oświadczeniu firma przeprosiła pasażerów za opóźnienia i zapewniła, że służby informatyczne pracują nad jak najszybszym przywróceniem pełnej sprawności systemu. Linie lotnicze podkreśliły jednak, że nie ma dowodów na to, iż awaria jest skutkiem cyberataku.

Jednocześnie zaznaczono, że część samolotów i załóg znajduje się w wyniku opóźnienia w innym miejscu niż powinny, co może zakłócić część połączeń w niedzielę. Zaapelowano też do pasażerów o sprawdzanie statusu swojego lotu na stronie internetowej przewoźnika i nieprzyjeżdżanie na lotnisko, jeśli nie ma się potwierdzonej rezerwacji na nowy lot.

Związki zawodowe oskarżają

Tymczasem przedstawiciele związku zawodowego GMB podkreślili w rozmowie z BBC, że ich zdaniem problemu można było uniknąć, gdyby linie lotnicze nie zdecydowały się na przeniesienie w zeszłym roku do Indii wielu miejsc pracy związanych z systemami informatycznymi.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

BA odrzuciło ten zarzut, zaznaczając, że przeprowadzka nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo systemów.

Chaos na brytyjskich lotniskach został w weekend spotęgowany tzw. bank holiday - przedłożonym, majowym weekendem. Dzieci w wieku szkolnym mają również tygodniowe ferie wiosenne, co sprawia, że jest to jeden z najpopularniejszych okresów w roku na wyjazdy zagraniczne.

Nie pierwsza taka awaria

British Airways doświadczyły awarii także w lipcu i wrześniu 2016 roku, co również doprowadziło do poważnych opóźnień lotów. Wielka Brytania była jednym z krajów najbardziej poszkodowanych w wyniku globalnej serii ataków hakerskich, przeprowadzonych 12 maja na - jak ocenia Europol - ok. 200 tys. osób i organizacji w co najmniej 150 krajach na całym świecie.